Prieskum: Slovensko by v prípade vojny bránila len štvrtina obyvateľov

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 13:16 • 2 min
Prieskum: Slovensko by v prípade vojny bránila len štvrtina obyvateľov

Pokiaľ by bola Slovenská republika napadnutá, ochotná brániť ju by bola len zhruba štvrtina jej obyvateľov. Len 6,9 percenta na túto otázku odpovedalo určite áno. Pritom takmer 75 percent ľudí, ktorí na túto otázku vedeli odpovedať, by nebolo ochotných Slovensko brániť.

slovakia

left justify in out

Informácie vyplývajú z prieskumu agentúry Ipsos pre nezávislú organizáciu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO). 

Dôležitým kontextom je, že v otázke sa priamo nepýtali, proti akej krajine by sa Slovensko bránilo. Ak by si napríklad niekto za agresora dosadil v čase vojny proti Ukrajine Rusko, bolo to len na predstavivosti opýtaných.

Z prieskumu tiež vyplýva, že k obrane vlasti so zbraňou v ruke sa prihlásilo aj 17,5 percent opýtaných žien.

V roku 2013 sa Slovensko ocitlo v tieni strachu z mobilizácie, ktorú šírili dezinformačné kampane. V reakcii na tieto fámy tisíce mužov hromadne podpisovali vyhlásenia, v ktorých odmietali bojovať za vlasť so zbraňou v ruke. Počet signatárov dosiahol 50 000.

Ochota ísť bojovať za vlasť sa líši aj medzi sympatizantmi rôznych politických strán. Najčastejšie deklarujú ochotu brániť Slovensko voliči Smeru, Progresívneho Slovenska, Demokratov, a SaS. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ipsos, Foto: budemvojak.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies