Pri Detve evidujú problémového medveďa

NETKY.SK • 25 Júl 2023, 10:30 • 2 min
Pri Detve evidujú problémového medveďa

DETVA - Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR eviduje v Detve a v jej okolí problémového medveďa.

slovakia

left justify in out

Potvrdila to hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková s tým, že ho monitorujú, a podľa jej slov ho pravdepodobne odstránia z populácie. 

 

Šelma sa pôvodne z detvianskej miestnej časti Kostolná presunula do časti Malý Sliač pri Vígľaši. "Opäť sme však dostali hlásenia o jeho výskyte v intraviláne Detvy. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie," objasnila. Podľa medializovaných informácií sa totiž medveď počas uplynulého víkendu (22. - 23.7.) v noci prechádzal v okolí autobusovej stanice a obchodného centra v Detve.

 

 

Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana dlhodobo upozorňuje na to, že s populáciou sa niečo deje. "Zmena správania je prudká. Medvedice sa približujú k ľudským sídlam, čo pre ne nie je charakteristické," zdôraznila.

 

Riaditeľka Správy CHKO Vladimíra Fabriciusová doplnila, že na Poľane bola regulácia medveďov naposledy pred šiestimi rokmi. Podľa nej je potrebná legislatívna podpora i úprava smernice o druhoch tak, aby chránené druhy mohli byť riadené. "Chceme, aby ľudia viac chodili do prírody, bezpečne sa v nej však necítia," pripomenula. Apeluje tiež na to, že deti z hriňovských lazov vozia do škôl viacerí rodičia autami. Pre zver sa ich totiž boja bez dozoru pustiť na zastávku, aby počkali na autobus. Pripomenula, že farmári už pre šelmy nechcú na lazoch ani chovať včely. "Odrádza ich to. Včely sú pre nás vzácne, na druhej strane sú tu však predátory, ktoré ich úle ničia," uzavrela. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: unsplash
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies