Prezidentka odobrila zjednodušenie procesu poskytovania dotácií pri Envirofonde

NETKY.SK • 8 Marec 2022, 08:16 • 2 min
Prezidentka odobrila zjednodušenie procesu poskytovania dotácií pri Envirofonde

BRATISLAVA – Z novely zákona o Environmentálnom fonde (EF) vyplýva, že začiatkom každého roka by mal zverejniť zoznam činností, ktoré podporí, aby záujemcovia vedeli, kedy môžu podávať svoje žiadosti o dotácie. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

slovakia

left justify in out

Zvýšiť sa majú aj prostriedky na správu fondu do výšky troch percent z jeho ročného príjmu. EF má každý rok zverejniť špecifikácie na predkladanie žiadostí do 31. marca. „Súčasne budú jednotlivé špecifikácie činností zverejňované samostatne, a nie ako jeden dokument pre všetky činnosti, ako to bolo doteraz, v dôsledku čoho budú jednotlivé špecifikácie pre žiadateľov prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie,“ píše sa v dôvodovej správe k novele. Zvýšenie prostriedkov na správu EF má podľa ministerstva životného prostredia skvalitniť činnosť fondu. Zabezpečiť sa má zriadenie elektronickej schránky. Tá by mala umožniť elektronické podávanie žiadostí o poskytnutie financií z rozpočtu EF.

 

img

 

Rezort uvádza, že pre ďalšie pôsobenie fondu je potrebná elektronická komunikácia so žiadateľmi vrátane automatizovaného spracovávania a vyhodnocovania podaných žiadostí o podporu. Envirofond má tiež zvýšiť kontroly a preverovanie žiadostí.

 

„Navrhované zmeny by mali zabezpečiť vyššiu ochranu prostriedkov z Environmentálneho fondu pred ich zneužitím v rozpore s prioritami a cieľmi stratégie štátnej environmentálnej politiky,“ tvrdí ministerstvo. Novou legislatívou sa majú podporiť obce, ktoré katastrálnym územím zasahujú do národných parkov.

 

Podpora má byť zameraná na modernú a ekologickú infraštruktúru, zníženie svetelného znečistenia, spracovanie rozvojových dokumentov a štúdií, informačné centrá zamerané na ochranu národných parkov, formy turizmu a environmentálneho vzdelávania, praktickú starostlivosť a manažment chránených častí prírody a krajiny. Zabezpečiť sa má tiež ochrana a starostlivosť o životné prostredie na území chránených vodohospodárskych oblastí. Envirorezort pripomína, že zmenou kategorizácie z hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia prídu obce o výpadok príjmov z dane z nehnuteľnosti. Výpadok by tak podľa neho mohol byť sanovaný podporou. Novela má byť účinná od 15. marca.

 

Možno vás zaujme: Zeman vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenskéhotwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies