Predvolebné sľuby sú len ohňostrojom pre voličov, aby sa im to páčilo

NETKY.SK • 28 Júl 2010, 12:52 • 2 min
Predvolebné sľuby sú len ohňostrojom pre voličov, aby sa im to páčilo

Predvolebné sľuby sú len ohňostrojom pre voličov, aby sa im to páčilo

slovakia

left justify in out

Upustenie od predvolebných sľubov sa dalo očakávať, pretože koaličné strany nie sú úplne kompatibilné a sú nepripravené na vládnutie. Pre TASR to povedal politológ Rastislav Tóth. "Boli veľmi prekvapené tým, že sa dostali k moci. Predovšetkým s výnimkou niekoľkých z KDH a SDKÚ-DS nemajú ľudí, ktorí by niečo o daných odboroch vedeli. Určite neboli vyberaní podľa odbornosti a organizačnej prípravy," myslí si Tóth.
      Podľa vedúcej katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Dariny Malovej politici akoby po nástupe do exekutívy získali racionálnejší pohľad na možnosti, ktoré majú. "Vedia si dobre spočítať, čo by ich splnenie predvolebných sľubov stálo. Navyše si myslím, že najmä SDKÚ-DS sa poučila z vládnutia v rokoch 2002 - 2006, keď presadzovala všetky reformy bez toho, aby ich komunikovala s verejnosťou, čím prišla o voličskú podporu," priblížila Malová.
      "Z etického a morálneho hľadiska nie je správne dávať sľuby, ktoré sa potom neplnia, no na nešťastie je to jeden z veľmi charakteristických znakov pragmatickej politiky," zhodnotila vedúca katedry s tým, že to platí aj pre ostatné krajiny. "V Maďarsku má vláda veľmi pohodlnú väčšinu a napriek tomu veľa vecí z toho, čo sľubovali jej predstavitelia, sa nerealizuje," podložila svoje tvrdenie.
      Ako uviedol Tóth, na občanov, ktorí nie sú voličmi určitej vládnej garnitúry, vplýva neplnenie predvolebných sľubov asi tak, že sa "uchechtnú." "Po veľkých sľuboch totiž neprichádzajú veľké činy," poznamenal s tým, že v jesenných komunálnych voľbách možno očakávať prvý signál o tom, čo si voliči myslia o napĺňaní sľubov tejto vládnej garnitúry. "Bude však len okrajový, pretože sa na nich zúčastňuje veľmi málo ľudí," podčiarkol. Predvolebné sľuby označil len za "ohňostroj" pre voličov. "Aby sa im to páčilo. Je to veľmi slabá, ale dostačujúca podmienka, na základe ktorej povedali, že voľte nás," naznačil Tóth.
      Obaja politológovia sa zhodujú na tom, že istá miera kontinuity medzi striedajúcimi sa vládnymi garnitúrami je prospešná. "Keď sa tu nebude všetko meniť a lámať ako v 90. rokoch, môže to byť krajine len na osoh," konštatovala Malová. Tóth zdôraznil, že istá kontinuita sa mu zdá logická. "Je dobré, ak existuje, pretože okrem ministrov je tu aj päť miliónov obyvateľov, pre ktorých by nebolo dobré, keby sa každých pár rokov menili pravidlá pre ich život," uzavrel.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies