Predstavenie Plánu reakcie na príchod utečencov z Ukrajiny na rok 2024. Aké sú ciele tohto plánu?

NETKY.SK • 20 Marec 2024, 11:00 • 2 min
Predstavenie Plánu reakcie na príchod utečencov z Ukrajiny na rok 2024. Aké sú ciele tohto plánu?

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v spolupráci s Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku zorganizovali podujatie zamerané na predstavenie Plánu reakcie na príchod utečencov z Ukrajiny na rok 2024 na Slovensko (Slovakia Refugee Response Plan, RRP).

slovakia

left justify in out

Spoločným cieľom je koordinovaná multisektorová reakcia na podporu úsilia vlády, zameraná na poskytovanie komplementárnej pomoci v oblastiach ako ochrana zraniteľných skupín, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, mentálne zdravie a psychologické služby a poskytovanie viacúčelovej finančnej pomoci. Podpora utečencov a utečeniek je predpokladom ich sebestačnosti a úspešnej integrácie do spoločnosti.

“K dnešnému dňu evidujeme viac ako 138-tisíc osôb registrovaných na dočasnom útočisku, a hoci nie všetci sa aktuálne zdržiavajú na území SR, veľká časť z nich  tu našla svoj dočasný domov," vysvetlila prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Aktualizovaný plán založený na skúsenostiach 25 humanitárnych organizácií pôsobiacich na Slovensku koordinuje práve UNHCR.

V roku 2024 sa plán pre Slovensko zameriava na pomoc až 150-tisíc utečencom z Ukrajiny. Predmetné aktivity, ktoré sú súčasťou regionálneho plánu implementovaného v 11 krajinách Európy, vrátane Slovenska si zároveň kladie za cieľ podporiť reakcie vlád hostiteľských krajín na situáciu utečencov prostredníctvom medzinárodnej solidarity.

Túto situáciu by nebolo možné zvládnuť bez vzájomnej spolupráce na všetkých úrovniach od politickej a strategickej až po terénnu prácu konkrétnych organizácií. Nezabúdame ani na výraznú podporu poskytnutú Slovenskej republike zo strany medzinárodných organizácií a širokej škále participujúcich dobrovoľníkov a neziskových organizácií,” povedala prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

„Potreby utečencov a utečeniek v oblasti humanitárnej pomoci a podpory je možné riešiť neustálou koordináciou a spoluprácou všetkých strán," povedala Danijela Popovic-Efendic, vedúca Úradu UNHCR na Slovensku a koordinátorka RRP. „Naším cieľom je predovšetkým lepšie podporovať utečencov a utečenky, aby si mohli znovu vybudovať svoj život a aj takýmto spôsobom prispievať k rozvoju slovenskej spoločnosti.“

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky aj naďalej zdôrazňuje svoj záväzok úspešne podporovať koordinované a efektívne reakcie na krízové situácie ako v prípade príchodu veľkého počtu občanov Ukrajiny po vypuknutí vojny v roku 2022.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, Foto: Facebook / Ministerstvo vnútra SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies