Mláďa orangutana sumatrianskeho z bratislavskej zoo dostalo meno Cahya, rozhodla o ňom verejnosť

NETKY.SK • 27 Jún 2023, 15:15 • 2 min
Mláďa orangutana sumatrianskeho z bratislavskej zoo dostalo meno Cahya, rozhodla o ňom verejnosť

BRATISLAVA - Mláďa orangutana sumatrianskeho, ktoré sa narodilo v apríli v zoologickej záhrade v Bratislave, sa bude volať Cahya (Džahija, domácky Kaja), čo v preklade znamená "svetlo v temnote". O mene samčeka rozhodla verejnosť hlasovaním.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom Diana Dúhová zo zoo. "Malý Cahya sa má dobre. Mláďa orangutana trávi takmer celý čas na matke, pevne sa drží jej srsti. Samica Mengala je skúsená, pokojná matka, ktorá sa o svojho potomka príkladne stará," približuje riaditeľ zoo Matej Dobšovič.

 

img

 

Vyhlásená bola zároveň zbierka na zlepšenie pavilónu primátov, v ktorom sa orangutany pohybujú. Do prevádzky bol daný v roku 2010, v súčasnosti však viacero jeho prvkov potrebuje opravu, rekonštrukciu či výmenu. Dôvodom snahy o obnovu sú zároveň zvyšujúce sa požiadavky na kvalitu prostredia a starostlivosti o primáty v zoologických záhradách a narastajúci vplyv klimatických zmien. Cieľom zoo je vytvoriť prostredie čo najviac podobné divokej prírode.

 

Orangutany sumatrianske sú inteligentné a zároveň kriticky ohrozené zvieratá. Žijú v dažďových pralesoch na ostrove Sumatra. Najväčšou príčinou rýchleho úbytku orangutanov je strata ich prirodzených biotopov a nelegálne obchodovanie s mláďatami tohto druhu, ako aj s telesnými časťami dospelých jedincov. Vo voľnej prírode je samica schopná priviesť na svet iba jedno mláďa raz za osem až deväť rokov. Odhaduje sa, že momentálne žije v prírode menej ako 15.000 orangutanov, do 50 rokov im v nej hrozí úplné vyhynutie. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies