Pred štvrtkovým Dňom vďakyvzdania Trump omilostil moriaka

NETKY.SK • 21 November 2017, 21:22 • 2 min
Pred štvrtkovým Dňom vďakyvzdania Trump omilostil moriaka

WASHINGTON - V duchu tradície súvisiacej so štvrtkovým Dňom vďakyvzdania udelil americký prezident Donald Trump v utorok milosť moriakovi menom Drumstick. Urobil tak v spoločnosti svojej manželky Melanie a syna Barrona, informovala agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Každoročnej ceremónie v Ružovej záhrade Bieleho domu sa okrem Drumsticka "zúčastnil" aj moriak Wishbone. Na základe internetového hlasovania napokon Trump rozhodol, že oficiálnu milosť udelí Drumstickovi. Národným moriakom Vďakyvzdania môže byť totiž len jeden z dvojice, avšak na slávnostne prestretom stole neskončí ani Wishbone, pretože prezidenti podľa tradície posielajú dožiť život na farme vo Virgínii oba moriaky.

 

Tradícia dodávať do Bieleho domu moriaky na slávnostnú večeru pri príležitosti Dňa vďakyvzdania trvá od konca druhej svetovej vojny, keď bol prvým obdarovaným prezidentom Harry Truman. Deň vďakyvzdania sa v Spojených štátoch slávi vždy v tretí novembrový štvrtok od roku 1863, dovtedy sa slávil v rôznych termínoch. Prvýkrát sa oslavy úrody konali v roku 1621 v americkom Plymouthe.

 

Potom sa sviatok ujal a slávil sa v rôznych termínoch, nakoniec prezident George Washington v roku 1789 vyhlásil národný Deň vďakyvzdania. Jeho návrh vyvolal zmiešané reakcie, nie všade ho prijali. Až Abraham Lincoln v roku 1863 inicioval tradíciu sláviť Deň vďakyvzdania na národnej úrovni pravidelne v novembri. Prvé oficiálne udelenie milosti moriakovi na Deň vďakyvzdania v roku 1989 uskutočnil prezident George H.W. Bush.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies