Pred 108 rokmi sa narodil zakladateľ KĽDR Kim Ir-sen

NETKY.SK • 15 Apríl 2020, 11:35 • 2 min
Pred 108 rokmi sa narodil zakladateľ KĽDR Kim Ir-sen

Severná Kórea si v stredu pripomenula 108. narodeniny Kim Ir-sena, zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a starého otca súčasného lídra krajiny Kim Čong-una.

slovakia

left justify in out

Kim Ir-senove narodeniny, tzv. Deň Slnka, sú najväčším sviatkom v krajine a pravidelne sa počas nich konajú vojenské prehliadky a ďalšie kultúrne i športové udalosti. Tento rok však výročie z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu rozsiahle oslavy nesprevádzali.

 

Médiá chvália zakladateľa KĽDR

Severokórejský denník Rodong sinmun zverejnil sériu článkov chváliacich Kim Ir-sena. Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA napísala, že krajina dostala zo zahraničia viacero blahoprajných odkazov. KĽDR podľa KCNA vydala poštovú známku pripomínajúcu toto výročie a k impozantnej bronzovej soche zakladateľa, ktorá je súčasťou pamätníka v hlavnom meste Pchjongjang, boli položené kvety.

 

img

 

Sprievodný program bol kvôli pandémii zrušený

Kultúrne a športové udalosti, ktoré priťahujú davy ľudí, sa však nekonali. Severokórejský režim tento rok zrušil medzinárodný maratón v Pchjongjangu, medzinárodný umelecký festival i výstavu orchideí, ktorá sa každoročne koná na Kim Ir-senovu počesť. Rušenie podujatí je súčasťou opatrení, ktoré majú za cieľ zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom.

 

V krajine vraj pandémia neprepukla

Severná Kórea tvrdí, že nákaza v krajine neprepukla. Zaviedla však opatrenia vrátane uzavretia hraníc s Čínou a sprísnenia karanténnych opatrení.

 

 

História KĽDR

Kórejská ľudovodemokratická republika je jedinou komunistickou krajinou, kde vládne od roku 1948 jedna dynastia. Jej prvým predstaviteľom bol práve Kim Ir-sen, ktorý sa narodil 15. apríla 1912.

 

Kim Ir-sen, vlastným menom Kim Song-džu, bol politickým vodcom Severnej Kórey od jej vzniku v roku 1948 až do svojej smrti v roku 1994 (najskôr ako premiér, od roku 1972 ako prezident republiky) a predsedom Kórejskej strany práce. V KĽDR vybudoval komunistický totalitný režimSeverokórejská propaganda vytvorila okolo neho silný kult osobnosti; dni jeho narodenia a úmrtia sú oslavované ako štátne sviatky.

 

Po smrti Kim Ir-sena v roku 1994 prevzal moc v krajine jeho syn Kim Čong-il, ktorý vládol do svojej smrti 17. decembra 2011. Následne ho nahradil jeho syn Kim Čong-un, súčasný vodca KĽDR.

 

img

 

6 zaujímavostí o KĽDR

1. Kim Ir-sena volajú aj "Večný prezident"

2. Severokórejský kalendár sa riadi podľa jeho dátumu narodenia

3. Kim Ir-sen podľa jeho oficiálnej biografie bojoval za slobodu krajiny

4. Kim Ir-sen mal absolútnu moc nad Severnou Kóreou

5. Kim Ir-sen inicioval kórejskú vojnu

6. Kim Ir-sen vytvoril silný kult osobnosti a ľudia ho považujú za boha

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies