Pre vysoké ceny pšenice a nečinnosť štátu vzrastie cena chleba

NETKY.SK • 3 Jún 2021, 13:46 • 2 min
Pre vysoké ceny pšenice a nečinnosť štátu vzrastie cena chleba

BRATISLAVA - Ceny chleba, pečiva, koláčov, či cestovín podľa slovenských pekárov zrejme onedlho vzrastú.

slovakia

left justify in out

Náklady na ich výrobu totiž výrazne ovplyvňujú svetové ceny pšenice, ktoré sa od začiatku roka držia nad úrovňou 200 eur za tonu, pričom aktuálne to je až nad úrovňou 220 eur. Štát pritom stále so zvýšenými nákladmi na zvládnutie pandémie napriek verejným sľubom pekárom nepomohol.

 

img

„Cena pšenice a z nej vyrobenej múky výrazným spôsobom ovplyvňuje produkčné kalkulácie pekárov, cukrárov aj cestovinárov. Náklady na výrobu múky totiž tvoria zo 70 až 80 % práve cena pšenice. Ak sa bude cena pšenice dlhšie držať nad aktuálnou úrovňou, ceny výrobkov z nej budú musieť vzrásť,“ skonštatoval ýkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

 

Prečítajte si: Prichádza zdraženie múky? Mlynári chcú rokovať s obchodnými partnermi

Aktuálna prognóza Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo predpokladá, že sa na svete tento rok vyprodukuje takmer 780 miliónov ton pšenice, čo je len o 0,5 % viac oproti roku 2020. Pre spracovanie pšenice predikuje nárast dopytu o 0,9 % na 770 miliónov ton. „Úroda obilnín z roku 2020 je už prakticky vypredaná. Na trh tak prichádza pšenica za tohtoročné ceny. Slovenskí pekári už viac ako rok vyrábajú bez akejkoľvek pomoci štátu, pretože boli vylúčení z protipandemickej pomoci. Agrorezort stále novú výzvu na covid pomoc nevypísal napriek verejným vyhláseniam zo začiatku roka. Kombinácia nečinnosti štátu a rastúcich cien surovín vytvára extrémny tlak na výrobné náklady,“ dodal Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva i cukrárskych výrobkov Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies