Pre ľudí bez domova sú Vianoce ťažkým obdobím spomienok a osamelosti

NETKY.SK • 24 December 2022, 13:00 • 2 min
Pre ľudí bez domova sú Vianoce ťažkým obdobím spomienok a osamelosti

BRATISLAVA - Pre ľudí bez domova sú Vianoce ťažkým obdobím spomienok a osamelosti. "Pre ľudí, ktorí žijú vonku v prístreškoch či na lavičkách v parkoch, je to najnáročnejšie obdobie v roku," priblížila pre TASR riaditeľka občianskeho združenia Vagus Alexandra Kárová.

slovakia

left justify in out

Ľudia bez domova musia jednak zvládnuť chlad a nepríjemnú zimu, ale tiež sú podľa nej veľmi osamelí. "Tí, ktorí majú šťastie a bývajú v chatke, si zvyknú vyzdobiť okolie alebo chatku, prípadne sa snažia pripraviť darčeky pre kamarátov či svojich partnerov," doplnila. V ich projekte Bývania sa tiež pripravujú na sviatky. "Niektorí dokonca uvažujú, že budú mať aj stromček a tradičnú vianočnú večeru. Obávajú sa však toho, že to môžu byť pre nich po dlhej dobe prvé a zároveň posledné Vianoce v bývaní," spresnila riaditeľka. Vianoce sa podľa nej spájajú najmä s rodinou, pohodou a šťastím. "Väčšina ľudí, s ktorými pracujeme, však rodinu nemá, dávno ju stratila alebo ju ani nikdy nemala," podotkla. Sviatky sa im preto spájajú so spomienkami na detstvo, na to, ako zvykli tráviť Vianoce kedysi, keď mali svoje rodiny či priateľov. Pre združenie sa Vianoce spájajú najmä so zimou. "Zima je totiž najnáročnejším obdobím pre ľudí bez domova," uviedla Kárová. Spresnila, že mnohí z nich sa nemajú pred chladom a mínusovými teplotami kam schovať. V ich programe Streetwork a v dennom centre majú krízový režim. "Snažíme sa byť v častom kontakte s ľuďmi, o ktorých vieme, že nemajú nijako zabezpečené teplo a sú odkázaní sami na seba," doplnila. Pre svojich klientov pripravujú na spríjemnenie napríklad aj malé darčeky, väčšinou hygienické balíčky, ponožky či užitočné veci do domácnosti, alebo spoločné posedenie. "V dennom centre zvykneme každý rok pripravovať niekoľko vianočných obedov, aby mohlo prísť čo najviac ľudí," spresnila Kárová. Zároveň pripravia napríklad aj vianočné pečivo či spoločne pozerajú klasické vianočné rozprávky a hrajú im koledy. "Pripravené máme klasické menu, kapustnicu, vianočný šalát a rybu," podotkla. Ľudia podľa nej môžu pomôcť zapojením sa do rôznych materiálnych zbierok zimného oblečenia či potravín alebo napiecť vianočné pečivo. "Veľmi dôležité je byť všímavým k svojmu okoliu, ak uvidíte niekoho ležať na zemi, treba sa mu prihovoriť. Zistiť, či je v poriadku, či nepotrebuje pomôcť," vyzvala riaditeľka. Zapojiť sa podľa nej dá aj do finančných zbierok a pravidelného darcovstva.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies