Pozrite si, ktorej vakcíne Slováci najviac dôverujú

NETKY.SK • 7 Marec 2021, 14:52 • 2 min
Pozrite si, ktorej vakcíne Slováci najviac dôverujú

BRATISLAVA - Slováci považujú za najprijateľnejšiu americko-nemeckú vakcínu od firiem Pfizer a BioNTech.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý zverejnili v diskusnej relácii Na telo. Vakcína Pfizer/BioNTech je úplne alebo skôr prijateľná pre 55 percent opýtaných a vôbec alebo skôr neprijateľná pre 35,3 percenta respondentov.

 

Ako dopadla ruská vakcína Sputnik V?
Agentúra FOCUS vypracovala prieskum na vzorke 1018 respondentov, ktorí v dňoch od 17. februára do 24. februára mali odpovedať na otázku: „V prípade, že budú na Slovensku dostupné nasledujúce vakcíny, do akej miery by bolo pre Vás prijateľné nechať sa nimi očkovať? Vyjadrite sa, prosím, ku každej z nich.“

Druhou najviac preferovanou je ruská vakcína Sputnik V, ktorej dôveruje 53 percent opýtaných a zároveň nedôveruje 34,8 percenta.

 

img

 

Na treťom mieste v prieskume skončila americká vakcíny Moderna (prijateľná pre 46,9 %, neprijateľná pre 41,3 %).

 

Švédsko-britská vakcína od AstraZeneca je prijateľná pre 42,6 % respondentov a neprijateľná pre 46,8 % opýtaných.

 

Americká očkovacia látka Johnson & Johnson, ktorá aktuálne prechádza schvaľovacím procestom Európskou liekovou agentúrou (EMA) je prijateľná pre 33,2 % a neprijateľná u 49,2 % opýtaných.

 

Súvisiaci článok: Premiér SR sa vyjadril, že vakcína Sputnik V ostane na Slovensku

 

Slováci najmenej dôverujú čínskej vakcíne

Najmenej prijateľné je pre Slovákov americká vakcína Novavax (prijateľná 30,9 %, neprijateľná 50,1 %) a čínska Sinopharm (prijateľná 27,0 %, neprijateľná 55,0 %).

Agentúra tiež skúmala prijateľnosť vakcíny Pfizer/BioNTech a Sputnik V medzi voličmi jednotlivých politických subjektov.

 

Prečítajte si tiež: Otvorili sa nové termíny na očkovanie vakcínami Pfizer

 

Dôvera vakcín podľa straníckych preferencií
Vakcíne Pfizer/BioNTech je prijateľná najviac pre voličov strany Za ľudí (86,3 %), nasledujú voliči hnutia OĽaNO (78,2 %), strany SaS (76 %), hnutia Progresívne Slovensko (74,8 %), Kresťanskodemokratického hnutia (70,3 %), strany Hlas-SD (56,7 %) a hnutia Sme rodina (50 %).

 

Najmenej dôverujú americko-nemeckej vakcíne voliči strany Smer-SD, a to 43,9 percenta opýtaných, a voliči ĽSNS 23 % respondentov.

 

img

Naopak, ruskej vakcíne dôverujú najviac voliči strany Hlas-SD. Prijateľná je pre 66,4 percenta z nich. Nasledujú voliči hnutia OĽaNO (64,8 %), voliči hnutia Sme rodina (59,8 %), Smeru-SD (58,7 %).

 

Voliči KDH jej dôverujú na 54, %, SaS 53,9 %, Progresívneho Slovenska (46,4 %) a strany Za ľudí (46,3 %). Najmenej dôverujú ruskej vakcíne voliči ĽSNS, a to 45,6 percenta opýtaných.


Z prieskumu tiež vyplýva, že len vakcínou Sputnik V by sa dalo očkovať 10,8 percenta opýtaných (cca 475 000 ľudí) a len inou vakcínou ako Sputnik V by sa dalo očkovať 22,5 percenta respondentov (cca 990 000 ľudí).
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies