Poznáme laureátov Krištáľového krídla za rok 2021. Mimoriadnu cenu si prevzal Štefan Svitko

NETKY.SK • 21 Marec 2022, 10:02 • 2 min
Poznáme laureátov Krištáľového krídla za rok 2021.  Mimoriadnu cenu si prevzal Štefan Svitko

Členovia odborných porôt o nich rozhodovali v deviatich kategóriách. Ocenenia si laureáti prevzali v nedeľu 20. marca na slávnostnom galavečere v SND. Diváci ho mohli sledovať v priamom prenose RTVS na Jednotke. Krištáľové krídlo získalo spolu 10 laureátov, ktorí v roku 2021 dosiahli vo svojom odbore výnimočný počin.

slovakia

left justify in out

 

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Adriana Havašová, výkonná  riaditeľka a psychologička Poradenského Centra Nádej, ktorá dlhodobo pomáha obetiam domáceho a partnerského násilia začať nový život. Venuje sa psychologickej pomoci  ženám, ktoré sú obeťami partnerského násilia, obetiam sexuálneho zneužívania ale aj ľuďom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii rozvodu alebo rozchodu.

 

Manželia Milan a Tatiana Kovalančíkovci si odniesli cenu v kategórii Hospodárstvo. Stoja za spoločnosťou Mobilonline, s.r.o., najväčšou sieťou predajní mobilov na Slovensku, ktorá sa špecializuje na oblasť predaja, výkupu a servisu mobilných telefónov, čím firma šetrí životné prostredie a telefónom dáva druhú šancu na život. Ich najnovším počinom je ekologická predajňa, ktorú firma otvorila v rodnom Lučenci. Predajňa je vyrobená z recyklovaného papiera, recyklovaného dreva a skla. Ich cieľom je v čo najväčšej miere chrániť prírodu a byť lídrom v oblasti recyklovania mobilných telefónov, smart hodiniek, tabletov a notebookov.

 

V kategórii Hudba získala ocenenie jedna z najhranejších a najobľúbenejších slovenských skupín Peter Bič Project. Nomináciu dostala za vydanie nového štúdiového albumu s názvom HLAVA, ktorý obsahuje 16 piesní. Všetky skladby na albume sú v slovenčine. Hudbu na albume zložil Peter Bič, na niektorých sa autorsky podieľa aj speváčka Viktória Vargová.

 

Ocenenie v kategórii Šport porota udelila slovenskému reprezentantovi v rýchlostnej kanoistike v súťaži štvorkajaku a dvojkajaku Erikovi Vlčekovi, ktorý je jedným z najvýznamnejších športovcov Slovenska. Ako prvý Slovák v histórii si pripísal v roku 2021 už svoju šiestu účasť pod piatimi kruhmi, čo je historický rekord v počte olympijských účastí. Z olympiády v Pekingu si odniesol bronzovú medailu. Je najdekorovanejším kajakárom slovenskej histórie, zároveň desaťnásobným majstrom sveta a jedenásťnásobným európskym šampiónom.  Z vrcholových podujatí má 42 medailí a patrí medzi štyroch najlepších kanoistov na svete.

 

Prof. MUDr. Peter Šimko, CSc. získal Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. Je špičkovým odborníkom v oblasti chirurgie, dlhoročným hlavným odborníkom MZ SR pre úrazovú chirurgiu. Viac ako dve dekády ako prednosta vedie Kliniku úrazovej chirurgie LF SZU a UNB Nemocnice akademika Ladislava Dérera v Bratislave a v súčasnosti ako rektor Slovenskú zdravotnícku univerzitu. Počas svojho pôsobenia úspešne operoval tisícky pacientov vrátane najvyšších ústavných činiteľov a spoločensky významných osobností. Je autorom vyše stovky vedeckých publikácií, početné z nich sú zverejnené v zahraničných periodikách európskeho a svetového významu.

 

V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie Milanovi Ftáčnikovi, technologickému podnikateľovi roka 2019 a spoluzakladateľovi softvérovej firmy Vacuumlabs a Vacuum Group s inkluzívnym ekosystémom, ktorý sa usiluje zmeniť svet k lepšiemu. Má tím vyše 500 odborníkov v oblasti budovania produktov a služieb s modernými technológiami v 13 firmách.  V portfóliu má štyri oblasti - legaltech, healthtech, fintech, crypto a na konte desiatky najmodernejších riešení dodávaných startupom a korporáciám. Organizuje pravidelné workshopy, hackathony a konferencie o moderných technológiách zvané ReactiveConf.

 

img

 

Režisérka, performerka a priekopníčka alternatívnych prístupov v divadle Sláva Daubnerová získala ocenene v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Definovala nové tendencie v rámci slovenského scénického umenia a do divadelnej tvorby priniesla multižánrový prístup. Inscenácie Slávy Daubnerovej reprezentovali slovenské nezávislé divadlo na najprestížnejších domácich divadelných festivaloch ako aj na medzinárodných festivaloch a prehliadkach v zahraničí.

 

V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzal Patrik Illo, sklársky dizajnér a vizuálny umelec, ktorý vo svojom diele spája úctu k remeslu aj experimentovanie, design sériových výrobkov a tvorbu unikátnych sklenených artefaktov. Medzi jeho nespočetné umelecké diela a výstavy patrí aj sklenená časť aktuálnej sošky ocenenia Krištáľové krídlo. Patrik Illo pretavil svoj životný úspech aj do Národnej ceny za dizajn, v ktorej získal cenu pre osobnosť dizajnu v kategórii Etablovaný dizajn.

 

V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom jedného z najvýznamnejších slovenských prozaikov a literárnych vedcov Stanislava Rakúsa. Pôsobí ako emeritný profesor na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Za svoju tvorbu získal viacero významných ocenení a mnohé z jeho kníh boli preložené. V literárnovednej oblasti sa venuje analýze a teoretickým otázkam prozaického textu. V roku 2021 vydal knihu poviedok Ľútostivosť, kde  uplatňuje nový typ poetiky. Ľútostivosť je fenomenálny súbor - dokonale namiešaný kokteil sústredenia, stíšenia sa, briskného jazyka aj humoru.

 

 

Mimoriadna cena Krištáľové krídlo za rok 2021

 

Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku. Tento rok ju porota udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi Argentínčanovi Lucianovi Benavidesovi. Štefan získal európsku cenu fair play 2021 za príkladné vystupovanie v duchu humanizmu a spolupatričnosti počas pretekov Rely Dakar. Porota Európskeho hnutia fair play  sa mu rozhodla udeliť najvyššie ocenenie, Európsku plaketu fair play, ktorú každoročne vyhlasuje EFPM pod patronátom Európskych olympijských výborov. V septembri 2021  ocenil Štefana Svitka aj  Klub fair play Slovenského olympijského a športového výboru (KFP SOŠV), ktorý mu udelil najvyššie ocenenie - Cenu Jána Popluhára.  Pri mene Štefana Svitka svieti vo výsledkovej listine logo slávnej rely a pod ním nápis „Legend“. Do tejto kategórie spadajú v najslávnejšej diaľkovej rely len tí najskúsenejší pretekári. Štefan Svitko patrí medzi nich.

 

„Srdečne gratulujem všetkým laureátom, ktorých sme počas galavečera jubilejného 25. ročníka mohli predstaviť verejnosti aj prostredníctvom priameho prenosu RTVS. Napriek tomu, že bol rok 2021 poznačený pandémiou, každá kategória priniesla množstvo silných nominácií. Máme veľkú radosť, že sme preto mohli opäť oceniť výnimočných ľudí, ktorí majú neutíchajúcu chuť a vôľu posúvať Slovensko na vyššiu úroveň. Zároveň by som rada poďakovala všetkým nominovaným, porotcom, partnerom, účinkujúcim a všetkým spolupracovníkom a ľuďom participujúcim na Krištáľovom krídle, vďaka ktorým je také jedinečné,“ povedala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

 

 

 

Krištáľové krídlo Ukrajine

 

„Intenzívne vnímame akútnu potrebu humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu vojnou zmietanej Ukrajiny. Chceme pridať ruku k dielu, preto sme sa v rámci kampane Krištáľové krídlo Ukrajine pripojili k iniciatíve Spoločne pre Ukrajinu. Chceme pomôcť predovšetkým deťom a matkám z Ukrajiny, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy a sú odkázané na finančnú a sociálnu pomoc,“ dodáva Katarína Srkala.

 

____________________________

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Felecia sefredaktorka
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies