Povedal som si - veď už idem zdochnúť, ešte jedného Svätopluka urobím

NETKY.SK • 2 September 2010, 11:28 • 2 min
Povedal som si - veď už idem zdochnúť, ešte jedného Svätopluka urobím

Povedal som si - veď už idem zdochnúť, ešte jedného Svätopluka urobím

slovakia

left justify in out

img

Sochár Ján Kulich sa k téme Svätopluka v priebehu svojho života vracal často a vyrobil aj viacero prototypov, preto nemal problém realizovať ani sochu na nádvorí Bratislavského hradu. "Povedal som si - veď už idem zdochnúť, spravím ešte jedného," uviedol Kulich pre TASR.
      "Robil som Svätopluka, keď som mal trinásť rokov. Na koni. A mám ich niekoľko takýchto variantov, táto myšlienka ma celý život nekonečne zaujímala, len kresieb koľko bolo," vyhlásil Kulich, ktorý sa podľa vlastných slov venoval v priebehu svojho života aj mnohým iným témam, "program Svätopluk" s ním však údajne rástol celý život. "Veď to bol kráľ Slovákov," reagoval na otázku, prečo ho po celý čas tak fascinoval práve Svätopluk. "Takto som to počúval už v rodine, potom som sa o tom učil. Potom som si aj sám hľadal k tomu detaily," povedal. Problém bol napríklad zohnať podklady na výrobu kráľovskej koruny, napokon sa ich podarilo získať.
      Kulich nechcel znovu komentovať kritikov svojho diela. V minulosti napríklad obhajoval znak na štíte sochy, ktorý nápadne pripomína symbol neslávne známych Hlinkových gárd slovami, že ide o podstatne starší symbol.
      "Nepýtajte sa ma už na podrobnosti," reagoval tentokrát s dodatkom, že problémom nie je dielo, ale jeho autor. "Ide o to, že to robil Kulich. Keby to robil ktokoľvek druhý, bežalo by to bez problémov," povedal. "Kulich zavadzia, neviem v čom. Veď ja už nikde nechodím. Vyhodili ma zo školy ešte v nepenzijnom veku, dokonca žiaci, ktorých som ja učil. Ale to bola taká doba. Nech to beží, ako beží, mňa to už nezaujíma," uzavrel Kulich, ktorý bol jedným z prominentných umelcov bývalého režimu.
      Práve k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade si prišiel dnešný štátny sviatok, Deň Ústavy SR, uctiť spolu so svojimi straníckymi kolegami predseda Smeru-SD Robert Fico. Pre tento krok sa Smer-SD rozhodol preto, že ústava vychádza z cyrilo-metodského dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy. "Preto sme sa rozhodli, že dnešný deň si uctíme položením kvetov pod jazdeckú sochu kráľa Svätopluka," vysvetlil Fico. Na kladení kvetov sa zúčastnilo približne 50 ľudí vrátane členov Smeru-SD.
      Líder strany verí, že tradícia, ktorú takto dnes strana založila, vydrží dlhé roky. Zároveň dúfa, že kvety bude môcť ísť aj o rok položiť k soche opäť na nádvorie hradu a nie "do nejakého depozitára, kde bude socha Svätopluka hlboko uložená". To jej totiž podľa Fica hrozí, ak príde "k tomu nezmyselnému rozhodnutiu zlikvidovať sochu".
      Proti umiestneniu sochy, ako aj jej umeleckému prevedeniu sa zdvihla vlna kritiky hneď po tom, ako ju odhalil prezident SR Ivan Gašparovič 6. júna tohto roka spolu s bývalým predsedom NR SR Pavlom Paškom a expremiérom Robertom Ficom. Niektorí zástupcovia umeleckej obce vyčítajú autorovi Jánovi Kulichovi jeho pôsobenie počas komunistického režimu.
      V súčasnosti sa sochou zaoberá expertná komisia. Jej členovia majú z historického a umeleckého pohľadu posúdiť jazdeckú sochu kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade. Stanoviská jednotlivých odborníkov, ktorých prizval na vyriešenie otázky, či ponechať sochu na barokovom nádvorí dominanty hlavného mesta SR, predseda parlamentu Richard Sulík, budú východiskom pre návrhy odporúčaní. Na ich základe sa šéf NR SR rozhodne, aký bude ďalší osud sochy, ktorá v spoločnosti vyvolala množstvo negatívnych reakcií, uviedla dnes pre TASR Sulíkova osobná tajomníčka Táňa Tóthová.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies