AKTUALIZÁCIA: Parlament schválil očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus

NETKY.SK • 2 Júl 2021, 11:46 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Parlament schválil očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus

BRATISLAVA - Ministerstvo financií bude môcť vyhlásiť súťaž o očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. V rámci očkovacej prémie, respektíve lotérie, bude v rámci žrebovania možné zo strany štátu poskytnúť dva milióny eur týždenne.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 2. júla 14:30

Spolu s takzvaným sprostredkovateľským bonusom má očkovacia prémia podľa Matoviča prispieť k zaočkovaniu tých, ktorí sú ochotní, ale váhajú. „Zodpovednosť káže, aby sme urobili aj nemožné, aby tí ľudia, ktorí pripúšťajú možnosť očkovať sa, aby sa zaočkovali a čím skôr," povedal minister. Poukázal pritom na Cyprus, Veľkú Britániu a Portugalsko, ktoré v súvislosti s delta variantom zaznamenali výrazný nárast infikovaných koronavírusom. „Vo Veľkej Británii zo 100 rizikových ľudí nad 50 rokov len 10 nie je zaočkovaných. Na Slovensku zo 100 rizikových ľudí nad 50 rokov 55 nie je zaočkovaných," zdôraznil Matovič. Dodal, že je len otázka času, kedy delta variant vírusu na Slovensku vypukne s najväčšou intenzitou.
 

Pôvodná správa

Umožní to pozmeňujúci návrh, ktorý parlament schválil pri hlasovaní o novelizácii lex korona vo finančnej oblasti. Konkrétna suma očkovacej prémie zatiaľ známa nie je, rozhodnúť má o nej ešte vláda. Igor Matovič uviedol, že súťaž o finančné sumy bude na týždennej báze, pričom celková hodnota prémií za týždeň má byť maximálne dva milióny eur. Prijatý pozmeňujúci návrh rovnako umožní poskytovať finančnú odmenu aj pre ľudí, ktorí presvedčia iných, aby sa nechali zaočkovať.

 

Súvisiaci článok: Stále váhate nad očkovaním? Matovič predstavil lotériu, ktorá vám môže pomôcť rozhodnúť sa

Do očkovacej prémie sa môžu zaregistrovať dospelé zaočkované osoby, ktoré sú registrované v databáze Národného centra zdravotníckych informácií. Do súťaže sa pritom môžu osoby prihlasovať po absolvovaní očkovania každou dávkou vakcíny. Ak dostali jednodávkovú očkovaciu látku, prihlásiť sa môžu dvakrát.

Sprostredkovateľský bonus bude určený pre plnoletých, ktorí presvedčili inú dospelú osobu na očkovanie, a táto osoba ho absolvuje od 1. júla do 31. októbra tohto roka. Tento bonus bude môcť jedna osoba využiť na maximálne 50 zaočkovaných osôb. Za presvedčenie osoby do 50 rokov je určený bonus vo výške 30 eur, v prípade osoby od 50 do 60 rokov je to 60 eur a 90 eur dostane sprostredkovateľ za presvedčenie osoby od 60 rokov veku.

 

Prečítajte si: Poľsko spustilo očkovaciu lotériu v snahe zvýšiť záujem o vakcináciu!

„Ideme do toho investovať obrovské financie,“ povedal šéf rezortu financií na stredajšej tlačovej besede. Podľa neho radšej teraz vynaložiť na podporu očkovania možno 100 miliónov eur, ako mať neskôr vysoké ekonomické straty spôsobené treťou vlnou pandémie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies