Posledná kniha Stephena Hawkinga je na svete, predstavili ju v Británii

NETKY.SK • 16 Október 2018, 07:04 • 2 min
Posledná kniha Stephena Hawkinga je na svete, predstavili ju v Británii

LONDÝN - Posledné vydanie teórii britského fyzika Stephena Hawkinga s názvom Stručné odpovede na veľké otázky uviedli v pondelok v Londýne.

slovakia

left justify in out

Na podujatí zazneli z nahrávky aj slová samotného vedca, ktorý zomrel v marci vo veku 76 rokov.

 

Hawking na zázname varuje, že veda a vzdelávanie sú "dnes vo väčšom ohrození než kedykoľvek predtým". Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov a hlasovanie britských voličov o vystúpení ich krajiny z Európskej únie spomenul zosnulý vedec ako súčasť "globálnej vzbury proti odborníkom".

 

Hoci Hawking pripustil, že veda musí ešte zdolať veľké výzvy vrátane klimatickej zmeny, preľudnenia, vymierania druhov, odlesňovania alebo znečistenia oceánov, vyzval mladých ľudí, aby "vzhliadali ku hviezdam, odviazali svoju predstavivosť a snažili sa pochopiť, ako funguje vesmír".

 

img

Stephen Hawking

Zdroj: SITA

 

 

Hawking vždy dostával tie isté otázky a rozhodol sa preto napísať predmetnú knihu. Začal na nej pracovať vlani, avšak dokončiť ju už nestihol. Spravila tak jeho rodina a vedeckí kolegovia, pričom využili materiál z jeho rozsiahleho archívu.

 

img

Zdroj: Facebook

 

Hawking, ktorý zasvätil celý život odhaľovaniu tajomstiev vesmíru, sa vo svojej poslednej knihe pokúša dať "najdefinitívnejšie, najzrozumiteľnejšie a najautentickejšie" odpovede na desať základných otázok: Existuje Boh? Ako sa to celé začalo? Čo je vo vnútri čiernej diery? Dokážeme predpovedať budúcnosť? Je možné cestovanie v čase? Dokážeme prežiť na Zemi? Existuje vo vesmíre inteligentný život? Mali by sme kolonizovať vesmír? Prekoná nás umelá inteligencia? Ako formujeme budúcnosť?

 

Hawkinga pochovali v júni vo Westminsterskom opátstve medzi hroby Charlesa Darwina a Isaaca Newtona.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies