Poslanecký klub KDH sa dnes rozhodne, či chce meniť voľbu riaditeľa RTVS

NETKY.SK • 30 November 2010, 12:31 • 2 min
Poslanecký klub KDH sa dnes rozhodne, či chce meniť voľbu riaditeľa RTVS

Poslanecký klub KDH sa dnes rozhodne, či chce meniť voľbu riaditeľa RTVS

slovakia

left justify in out

img

Poslanecký klub KDH dnes pred začiatkom schôdze Národnej rady (NR) SR prerokuje svoj postoj k spôsobu voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorú chce spojením Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) zriadiť minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). "Ostala jedna jediná vec, ktorá v koalícii zatiaľ nie je dohodnutá, a to je spôsob voľby. Na poslaneckom klube sa definitívne rozhodneme, či predložíme pozmeňovací návrh alebo nie," povedal po dnešnom rokovaní mediálneho výboru parlamentu Pavol Abrhan (KDH).
Osobne považuje voľbu riaditeľa parlamentom, ako to navrhuje ministerstvo kultúry, za "návrat späť". "Nakoniec, väčšina krajín nevolí riaditeľov verejnoprávnych médií v parlamente," povedal Abrhan. Zároveň ale dodal, že je otvorený diskusii a "nepôjde do konfliktu s ministrom kultúry".
V minulosti preniesli poslanci voľbu generálneho riaditeľa STV a SRo z parlamentu na mediálne rady, aby tým zabezpečili väčšiu nezávislosť verejnoprávnych médií od politickej moci. Tým, že mala Rada STV, respektíve Rozhlasová rada právomoc voliť generálneho riaditeľa, logicky mala aj právomoc ho odvolávať, čo zvyšovalo jej autoritu voči generálnemu riaditeľovi. "Je možné rôzne koncipovať tieto kompetencie, viem si predstaviť, že by rada mala napríklad právomoc navrhnúť odvolanie generálneho riaditeľa parlamentu," poznamenal Abrhan.
"Ja osobne som sa zatiaľ prikláňal k názoru, že by sme sa nemali vracať späť. My už sme voľbu riaditeľa v parlamente mali a dali sme to na radu. Ale pripúšťam aj to, že sa ukazuje v prípade STV, že rada nebola schopná riešiť problémy a nie je schopná doteraz. Toto je jeden z argumentov, ktoré musíme zohľadniť a musíme zohľadniť aj to, že koaličný partner trvá na tom, aby návrh bol tak, ako to on predostrel," dodal Abrhan. Podľa návrhu zákona o RTVS bude riaditeľa voliť parlament na návrh mediálneho výboru.
Ostatné pripomienky KDH, ktoré sa týkali zloženia mediálnej rady, ako aj riadenia RTVS počas prechodného obdobia pred zvolením jej generálneho riaditeľa, už boli zapracované do pripomienok, ktoré by mala koalícia podporiť.
Podľa predsedu mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) návrh zákona ohrozuje duálny systém na Slovensku ako taký. "Hrá sa o charakter verejnoprávnych inštitúcií, ak po prijatí tohto zákona vôbec ešte nejaké budú," vyhlásil Jarjabek. Ministerstvo kultúry podľa neho po prvý raz v histórii začalo odporúčať verejnoprávnym médiám, aby sa vzdávali svojich programov, respektíve okruhov. "Podľa listu, ktorý odoslal minister financií ministrovi kultúry v októbri, by mala byť STV finančne na úrovni roku 1997, čo je totálne likvidačné," poznamenal. "Spájanie STV a SRo nič nerieši, nič sa nevyrieši ani z hľadiska financovania, pribudne len moloch okolo generálneho riaditeľa," dodal Jarjabek. Vzhľadom na voľbu riaditeľa RTVS v parlamente očakáva, že sa bude každé štyri roky meniť. "Lebo odteraz o ňom bude rozhodovať Koaličná rada," uzavrel Jarjabek.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona