Poslanci sa postavili za diskriminované matky. Novela zákona zohľadní výchovu detí ženám narodených v rokoch 1957 - 1963

NETKY.SK • 24 September 2020, 13:34 • 2 min
Poslanci sa postavili za diskriminované matky. Novela zákona zohľadní výchovu detí ženám narodených v rokoch 1957 - 1963

BRATISLAVA - Parlament prijal veľmi dôležitý zákon, ktorý pomôže ženám ročníkov 1957 - 1963, ktoré boli diskriminované pri zavedení dôchodkového stropu. Vyhlásili to predstavitelia koalície vo štvrtok na tlačovej konferencii po tom, ako parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení 140 hlasmi.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Ten bol stanovený na 64 rokov, avšak ženy idú do dôchodku skôr za každé jedno vychované dieťa. Platná zmena však diskriminovala ženy narodené v rokoch 1957 až 1963, ktorým sa neodpočítavalo šesť mesiacov za výchovu dieťaťa.

 

 

To sa však už čoskoro zmení

"Prijali sme veľmi dôležitý zákon, naprávame jednu obrovskú skrivodlivosť, ktorú tu napáchala bývalá vláda Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (nezaradený)," vyhlásil predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

 

img

 

Podľa jeho slov vláda musela na toto opatrenie nájsť peniaze. "Stojíme za ľuďmi, bojujeme za obyčajných ľudí. Až táto vláda koná. Toto je jasný príklad, ako sa vláda správa k ľuďom. Za minulej vlády sa nemyslelo úplne na všetkých dôchodcov," tvrdí Kollár.

 

Jedna z predkladateliek novely zákona o sociálnom poistení Petra Krištúfková (Sme rodina) tvrdí, že viac ako 140-tisíc žien sa môžu tešiť z náprav

 

img

 

"Pred vyše rokom prišli za mnou tieto ženy s prosbou, či by sme sa ich neujali, lebo vtedajší koaliční poslanci nevedeli naplniť ich prosby. Nezohľadňoval sa im ústavný princíp, aby mohli ísť do dôchodku skôr za každé jedno vychované dieťa. Sú to ženy, ktoré celý život dreli, vychovali pre tento štát deti a zaslúžia si oddych a čas na trávenie s rodinou," povedala Krištúfková. Tiež verí, že táto zmena pomôže prinavrátiť dôveru v spravodlivosť.

 

Vláda dotknuté ročníky podržala

 

 

 

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) upozornil, že rezort financií si nevymýšľal, keď hovoril "o prázdnej špajze" v súvislosti s verejnými financiami po skončení bývalej vlády.

 

"Musíme 430 miliónov eur použiť ešte na nápravu toho, o čo boli tieto ženy ukrivdené bývalou vládou. Napriek tomu, že sme uprostred krízy. Táto vláda myslí na všetky skupiny ľudí, nielen na dôchodcov, ale aj na tých, ktorí majú nárok na skorší odchod do dôchodku, rodiny s deťmi," vyhlásil Krajniak.

 

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) tvrdí, že vo štvrtok sa ukázala pravda. "Vláda pod taktovkou Smeru-SD klamala. Vyšla najavo pravda, zavádzali ľudí. Dnes tieto ženy dostali zadosťučinenie. Toto opatrenie, ktoré schválili poslanci, stojí peniaze," vyhlásil Heger.

 

img

 

Premiéra Igora Matoviča (OĽANO) tiež teší prijatie novely zákona o sociálnom poistení. "Je to veľmi veľká vec pre Slovensko. Bol som svedkom siahodlhých debát, kde nájsť peniaze a videl som, ako Boris Kollár, Eduard Heger, bojovali ako levy, napriek tomu, že sa nachádzame vo veľmi ťažkej kríze. Som veľmi rád, že sme túto krivdu odstránili," podotkol premiér, ktorý je hrdý na vládnu koalíciu, že "dotknuté ročníky žien podržali".

 

Novela naplní ústavný princíp

Prijatím novely zákona bude naplnený ústavný princíp a odpočíta sa ženám týchto ročníkov polrok za každé vychované dieťa.

 

Druhou kategóriou, ktorej sa novela dotkne, sú ženy, ktoré budú mať mix odpočtu rokov plus kompenzáciu, treťou kategóriou ženy, ktoré sa spravodlivosti nedočkali a odišli do dôchodku bez toho, aby bol naplnený ústavný princíp a nebol im odpočítaný polrok za dieťa.

 

img

 

Zástupkyne dotknutých žien zhodnotili, že boje o túto nápravu boli zložité, ale teší ich výsledok. "Chcem vysloviť nesmiernu vďaku. Som šťastná za všetky ženy, ktoré sme zastupovali. Som šťastná aj za to, že dnes sa dal aj taký kult matke, pretože matka v našej spoločnosti, pokiaľ si ju nebudeme uctievať, tak sa prestanú rodiť deti, a to nechceme," dodala právnička Viera Kubicová, ktorá tieto ženy zastupovala.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies