Poslanci prelomili veto prezidenta, opäť schválili 80-% emisnú daň

NETKY.SK • 22 December 2010, 8:31 • 2 min
Poslanci prelomili veto prezidenta, opäť schválili 80-% emisnú daň

Poslanci prelomili veto prezidenta, opäť schválili 80-% emisnú daň

slovakia

left justify in out

img

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes prelomili veto prezidenta Ivana Gašparoviča a opätovne schválili ním vrátenú novelu zákona o dani z príjmov. Tá ruší viaceré daňové výnimky, zároveň však prináša aj novú 80-% daň z nadbytočných emisných kvót, ktorú hlava štátu kritizuje.
      Za zákon na dnešnej mimoriadnej schôdzi s jediným bodom programu hlasovalo 77 zo 79 prítomných zákonodarcov, Anna Belousovová a Rudolf Pučík z opozičnej SNS sa hlasovania zdržali. Koalícii na schôdzi chýbali dvaja poslanci, Marek Vargovčák (SDKÚ-DS) a Igor Sidor (Most-Híd). Prítomní členovia Smeru-SD si hlasovacie karty vytiahli. Keďže právna norma je súčasťou ozdravného balíka na konsolidáciu verejných financií, vláda ju potrebuje mať účinnú od 1. januára 2011.
      "Zavedenie tejto dane si podľa môjho názoru vyžaduje dôsledné odôvodnenie. V pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslancov NR SR Jozefa Kollára, Antona Marcinčina, Ondreja Mateja a Ivana Švejnu k vládnemu návrhu zákona takéto odôvodnenie absentuje," vysvetlil svoje výhrady Gašparovič. S myšlienkou vysoko zdaniť nadbytočné emisné povolenky prišiel minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ako legislatívny návrh ho však v parlamente predložili spomínaní koaliční poslanci.
      Prezident má pochybnosti o súlade novej emisnej dane s ústavou, konkrétne s princípmi právneho štátu. K znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je aj zákaz retroaktívneho pôsobenia právnych predpisov, upozornil Gašparovič. Okrem toho nie je podľa neho táto právna úprava ani v súlade s príslušnou európskou smernicou o obchodovaní s emisnými kvótami. Navrhuje preto túto daň zo zákona vypustiť a posunúť jeho účinnosť na 1. marca budúceho roka.
      Mikloš odôvodňoval zavedenie novej emisnej dane podľa neho nerovnomerným a pre štát nevýhodným pridelením emisných povoleniek, ktoré dostali na roky 2008 až 2012 mnohé slovenské firmy od predchádzajúcej vlády. Ich hodnotu odhadol na 660 miliónov eur a výnos novej dane na 150 miliónov eur v priebehu dvoch rokov. Tvrdenia o nevýhodnom prideľovaní emisií odmietol expremiér a predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico s tým, že je to len výmysel súčasného ministra financií.
      Opätovne schválená novela zákona o dani z príjmov od začiatku budúceho roka ruší viaceré výnimky a oslobodenia pri výpočte dane z príjmov. O daňové zvýhodnenie prichádza napríklad doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie. Zdravotnícki pracovníci si po novom nebudú môcť znížiť základ dane o náklady na špecializované vzdelávanie.
      Paušálne výdavky pre živnostníkov sa zjednotia na 40 % namiesto doterajších troch úrovní 25 %, 40 % a 60 %. Novela tiež nahrádza daňové oslobodenie príjmov z prenájmu a rôznych príležitostných činností do päťnásobku životného minima, čo v súčasnosti predstavuje 926 eur, pevne stanovenou sumou vo výške 500 eur.
      Navrhované zmeny sú súčasťou pripraveného balíka na ozdravenie verejných financií, ktorých deficit má z tohtoročných takmer 8 % budúci rok klesnúť na 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona