Poslanca Dostála vyviedli z recepcie k 62. výročiu založenia ČĽR

NETKY.SK • 29 September 2011, 17:04 • 2 min
Poslanca Dostála vyviedli z recepcie k 62. výročiu založenia ČĽR

Poslanca Dostála vyviedli z recepcie k 62. výročiu založenia ČĽR

slovakia

left justify in out

img

Podpredseda výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Ondrej Dostál (OKS) odovzdal v utorok 27. septembra veľvyslancovi Čínskej ľudovej republiky v SR Gu Zipingovi list s výzvou na oslobodenie čínskeho právnika Kao Č-šenga a ďalších politických väzňov. Zároveň mu venoval knihu Kao Č-šenga Za Čínu spravodlivejšiu (Môj zápas ako právnika s najväčším komunistickým štátom sveta). Informoval TASR Dostál vo vyhlásení.
K odovzdaniu výzvy prišlo na recepcii Veľvyslanectva ČĽR v hoteli Bôrik v Bratislave pri príležitosti 62. výročia založenia ČĽR, na ktorú bol Dostál pozvaný. 
Keď však veľvyslanec Gu Ziping zistil, že ide o knihu človeka väzneného čínskym komunistickým režimom, odmietol ju aj s výzvou prevziať. Dostál po opakovaných neúspešných pokusoch odovzdať knihu s výzvou inému zástupcovi veľvyslanectva zanechal dar čínskemu veľvyslancovi v priestoroch, kde sa konala recepcia. 
Na požiadanie pracovníkov čínskeho veľvyslanectva bol Dostál z priestorov hotela Bôrik vyvedený príslušníkmi Úradu na ochranu ústavných činiteľov. 
Kao Č-šeng opakovane kritizoval praktiky čínskeho komunistického režimu a ako právnik obhajoval aj príslušníkov podzemnej cirkvi a nasledovníkov Falun Gongu. Sám bol väznený a mučený. Od apríla 2010 je nezvestný.
Kaova kniha Za Čínu spravodlivejšiu vyšla tento rok v českom preklade. V júli sa uskutočnila jej prezentácia v Prahe na pôde Senátu Parlamentu ČR. 
Slovenská prezentácia knihy sa uskutoční 10. októbra v Bratislave a organizujú ju Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Slovenská asociácia Falun Gong v spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies