Mladým ľuďom sa otvárajú nové pracovné možnosti. Absolventi si môžu pýtať seniorské platy

NETKY.SK • 17 November 2021, 10:36 • 2 min
Mladým ľuďom sa otvárajú nové pracovné možnosti. Absolventi si môžu pýtať seniorské platy

BRATISLAVA - Slovenské firmy čelia nedostatku kvalifikovanej i nekvalifikovanej pracovnej sily naprieč odbormi i regiónmi Slovenska.

slovakia

left justify in out

Situácia praje mladým ľuďom, ktorí sa tak môžu zamestnať na pozíciách, ktoré by boli pred pár rokmi pre nich nepredstaviteľné a navyše za plat pôvodne určený seniorským uchádzačom. Vyplýva to zo mzdového prieskumu agentúry Grafton.

 

Zvyšovanie kvalifikácie v zamestnaní

Pre nedostatok pracovnej sily si totiž firmy navzájom konkurujú. "Ak má záujemca správne pracovné návyky, motiváciu a záujem, firmy sú pripravené ho zaučiť a pomôcť mu získať potrebnú odbornosť. S rastúcou kvalifikáciou si tak potom môžu kandidáti určovať nielen výšku mzdy, ale aj rôzne nefinančné benefity," tvrdí Miroslav Garaj z agentúry.

 

img

 

Vymenoval, že mladí absolventi sa dokážu v súčasnosti na Slovensku najjednoduchšie zamestnať napríklad v oblasti IT a telekomunikácií, výroby a logistiky alebo administratíve a HRNapríklad oblasť IT potrebuje zamestnancov pre tlak na digitalizáciu procesov vo firmách, ktorý sa zvýšil práve pre pandémiu nového koronavírusu.

 

"Nejde len o online nákupy, online pohovory, ale tiež o komunikáciu v online prostredí naprieč odbormi – od bánk cez logistiku až po predaj. Aj preto je dopyt po kandidátoch z IT dvakrát taký vysoký ako pred pandémiou," tvrdí odborník.

 

Vyššie nároky na mzdové ohodnotenie

Vo výrobe, logistike a automotive chýbajú pracovníci už dlhodobo, absolventi technických odborov so znalosťou angličtiny sa tak dokážu zamestnať v nižšom a strednom manažmente firiem. "Tí menej kvalifikovaní zasa ako operátor výroby alebo skladník, pričom aj oni si už môžu diktovať podmienky týkajúce sa pracovných zmien a podobne," poznamenal odborník.

 

img

 

Dodal, že podľa mzdového prieskumu napríklad skladník zarobí od 850 do 1 200 eur mesačne, procesný inžinier od 1 400 do 2 200 eur mesačne a špecialista nákupu na juniorskej pozícii či šofér nákladného automobilu od 1 000 do 1 700 eur mesačne.

 

Absolventi nájdu ľahko uplatnenie aj v oblasti administratívy a HR. Ide najmä o recepčné, HR asistentov alebo o office manažérov - ideálne aj so znalosťou anglického jazyka. Takíto uchádzači si vedia mesačne zarobiť od 900 do 1 400 eur, v prípade čiastočnej praxe aj viac, ukázal prieskum.

 

Odborník dodal, že mladí absolventi sa ľahko vedia uplatniť aj v oblasti stavebníctva a realít alebo v marketingu a predaji.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies