Poľsko neutralizovalo viac ako 30 % kontaminovanej ruskej ropy

NETKY.SK • 24 Máj 2019, 16:52 • 2 min
Poľsko neutralizovalo viac ako 30 % kontaminovanej ruskej ropy

VARŠAVA - Poľský prevádzkovateľ plynovodov PERN v piatok informoval, že vo svojej sieti potrubí neutralizoval viac ako 30 % kontaminovanej ruskej ropy. Úplné vyčistenie ropovodu mu však zaberie niekoľko mesiacov.

slovakia

left justify in out

V ropovode Družba, ktorým sa transportuje ropa z Ruska do Európy, sa minulý mesiac objavila surovina kontaminovaná veľkým množstvom organických chloridov, ktoré by mohli poškodiť rafinérie a iné zariadenia.

 

Rusko preto muselo načas zastaviť transport komodity cez Bielorusko do Poľska a Nemecka a na Ukrajiny, odkiaľ smeruje na Slovensko, do Maďarska a Českej republiky. Družba sa v Bielorusku rozdeľuje na dve vetvy.

 

 

Podľa odhadov bolo znečistených až 5 miliónov ton ropy. Poľsko odoberá cez Družbu približne 3 milióny ton ropy mesačne. PERN teraz mieša kontaminovanú ropu s čistou ropu z lodných tankerov alebo rezerv rafinérií.

 

Rusko sa už dohodlo s Bieloruskom, že od neho odoberie približne 1 milión ton kontaminovanej ropy v rámci čistenia ropovodu.

 

Plán na vyčistenie ďalšej časti potrubia smerom do Nemecka, spočíva v tom, že ju odoberú miestne rafinérie, uviedli tri nemenované zdroje.

 

Rusku sa doteraz podarilo odstrániť z potrubia približne 2 milióny ton znečistenej ropy pomocou železničných skladovacích nádrží a lodí a prinajmenšom čiastočne obnoviť čistý tok do baltického prístavu Ust-Luga a na Slovensko. Dodávky čistej ropy do Poľska sa majú obnoviť najneskôr v polovici júna.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies