Poľské hydinové mäso obsahovalo opäť salmonelózu

NETKY.SK • 15 Máj 2020, 18:35 • 2 min
Poľské hydinové mäso obsahovalo opäť salmonelózu

BRATISLAVA - Zisteniami Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR sa opäť potvrdilo, že akciové poľské hydinové mäso dovážané na Slovensko a predávané spotrebiteľom za nízke ceny je nekvalitné a predstavuje veľké riziko pre zdravotný stav obyvateľov. Preto by sa mali nákupu takéhoto mäsa vyhýbať. Upozornil na to Ľubomír Urban, tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

slovakia

left justify in out

"Počas druhého májového týždňa ŠVPS SR informovala o stiahnutí ďalších dvoch nevyhovujúcich výrobkov z hydinového mäsa s krajinou pôvodu Poľsko, a to chladenej kuracej štvrte (výrobca Firma Handlowa Export Import Wojciech Machaj Zaklad Rozbioru Drobiu, predajňa Madex Invest, s. r. o., Ružomberok, nedostatok Salmonella Enteritidis), ako aj kuracích dolných stehien (výrobca Wipasz S. A., predajňa Lidl, Liptovský Mikuláš, nedostatok Salmonella Enteritidis)," priblížil.

 

Urban upozornil, že jeden z nevyhovujúcich výrobkov bol kontrolórmi odobratý v obchodnom reťazci Lidl, ktorý má na Slovensku viac ako 100 prevádzok. ÚHS podľa neho už dlhšie obdobie upozorňuje na fakt, že tento zahraničný obchodný reťazec predáva v akciách lacné poľské hydinové mäso a podľa prieskumu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) má najnižší podiel slovenského hydinového mäsa zo všetkých reťazcov, nižší ako 30 %.

 

img

 

Urban pripomenul, že ÚHS aj pred 14 dňami upozornila spotrebiteľov, že na Slovensku boli v závere mesiaca apríl stiahnuté z predaja štyri výrobky poľského hydinového mäsa s obsahom salmonely z dôvodu ohrozenia zdravia spotrebiteľov.

 

Informoval zároveň, že posledný prieskum zastúpenia jednotlivých druhov potravín v obchodných reťazcoch pôsobiacich na slovenskom trhu realizovaný SPPK preukázal, že na pultoch obchodov je až 55 % hydinového mäsa pochádzajúceho zo zahraničia. Preto je podľa jeho slov dôležité, aby spotrebitelia nakupovali výhradne slovenské hydinové mäso.

 

Podľa Urbana je nevyhnutné, aby pozorne čítali údaje o krajine pôvodu, uvedené na etikete hydinového mäsa. V prípade, ak je na nich uvedené "chované: Slovenská republika (Slovensko, SR), zabité: Slovenská republika (Slovensko, SR)", majú spotrebitelia podľa jeho slov garanciu, že ide o slovenské hydinové mäso, "ktoré je bez akýchkoľvek afér, kvalitné, bezpečné, zdravé, čerstvé a niekoľkokrát skontrolované veterinárnymi inšpektormi".

 

img

 

"Z uvedených dôvodov sa Únia hydinárov Slovenska obracia na vládu SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s požiadavkou na prijatie účinných opatrení, aby sa na náš trh nedostávalo nekvalitné poľské hydinové mäso, ktoré ohrozuje zdravie našich spotrebiteľov a z dôvodu extrémne nízkych cien pôsobí likvidačne aj na slovenských chovateľov, ako aj spracovateľov hydiny. Prijatie účinných opatrení je jedinou cestou na ochránenie spotrebiteľov, na zachovanie potravinovej bezpečnosti a na udržanie chovu a spracovania hydiny v SR," dodal Urban.

 

"Bez ohľadu na krajinu pôvodu je kvalita nami predávaných výrobkov pre nás kľúčová, a preto ich kontrolujeme bez rozdielu a rovnako. V prípade akéhokoľvek kvalitatívneho nedostatku vždy urýchlene konáme a sťahujeme dotknutý výrobok z predaja, opäť bez ohľadu na krajinu pôvodu. Tak, ako v tomto prípade, sme v minulosti konali aj v prípade slovenského dodávateľa hydinového mäsa," uviedol v reakcii na ÚHS vedúci úseku komunikácie reťazca Lidl Tomáš Bezák.

 

Tento konkrétny výrobca dodáva podľa Bezáka svoje výrobky tak do slovenských, ako aj poľských prevádzok Lidlu. "Voči rozhodnutiu ŠVPS SR sa odvoláme, keďže všetkých 5 kontravzoriek zapečatených za prítomnosti ŠVPS SR a testovaných v akreditovanom a nezávislom laboratóriu, ako aj štyri z piatich vzoriek odobratých ŠVPS SR boli negatívne," spresnil hovorca reťazca.

 

"Nesúhlasíme s vyjadreniami ÚHS a považujeme ich za zavádzajúce a tendenčné, pretože podsúvajú názor, že zahraničné mäso ohrozuje zdravie spotrebiteľov, pričom viackrát v minulosti malo aj slovenské hydinové mäso predávané na slovenskom trhu podobný problém so salmonelou. Pre všetky výrobky predávané na Slovensku sú vyžadované rovnaké kvalitatívne štandardy," uzavrel Bezák.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies