Pollák: Z videozáznamu vyplýva, že k šikanovaniu chlapcov došlo

NETKY.SK • 3 Marec 2015, 15:13 • 2 min
Pollák: Z videozáznamu vyplýva, že k šikanovaniu chlapcov došlo

BRATISLAVA - Medializovaný videozáznam ukazuje, že k šikanovaniu rómskych chlapcov zo strany mužov zákona na košickej policajnej stanici došlo.

slovakia

left justify in out

Pre TASR to dnes uviedol vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) v reakcii na oslobodzujúci rozsudok košického okresného súdu v kauze šikanovania rómskych chlapcov. Súd spomínané video ako dôkaz nepripustil, lebo nebol získaný zákonným spôsobom.
     

"Osobne som videl videozáznam z tohto prípadu a vyplýva z neho, že k šikanovaniu chlapcov zo strany policajtov došlo. Preto oceňujem fakt, že prokurátor sa voči rozsudku odvolal. Odsudzujem takéto praktiky a takéto ponižujúce zaobchádzanie s mladistvými osobami," odkázal Pollák.
     

K šikanovaniu chlapcov malo dôjsť 21. marca 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Deväť mužov a jednu ženu, ktorí mali ako členovia Policajného zboru (PZ) vtedy službu, Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania. "Súd zhodnotil, že dôkazy nepostačujú na uznanie viny, a to ani u jedného z obžalovaných, a dokonca dôkazy nesvedčia ani pre jednoznačný a nespochybniteľný záver, že sa skutok stal tak, ako ho žaloval prokurátor, prípadne s menšími obmenami pri zachovaní totožnosti skutku," uviedla sudkyňa po vynesení rozsudku.
     

Kauzu vyvolal medializovaný videozáznam, podľa ktorého policajti na Obvodnom oddelení PZ Košice - Juh chlapcov ponižovali, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Keďže však tento zostrihaný záznam podľa súdu nebol získaný zákonným spôsobom, ako dôkaz ho nepripustil. Obžaloba tak bola odkázaná najmä na výpovede svedkov. Obžalovaní, z ktorých väčšina už v PZ nepracuje, vinu odmietli. Na vynesení rozhodnutia sa dnes na súde nezúčastnili obžalovaní ani poškodení.
     

Podľa obžaloby predviedli policajti 21. marca 2009 na oddelenie šesť rómskych chlapcov vo veku od desať do 16 rokov, ktorí boli podozriví z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Policajti ich mali zhodiť na zem pred psov bez náhubkov, ktorí údajne troch chlapcov pohrýzli. Potom mladí Rómovia dostali niekoľko rán, policajti ich mali nútiť, aby sa vzájomne udierali a potom bozkali.
     

Muži zákona si to mali nakrúcať na videozáznam a vysmievať sa im z rómskeho pôvodu. Šikanovanie podľa obžaloby pokračovalo v suteréne budovy, kam mladíkov policajti poslali a prikázali, aby sa do desiatich sekúnd vyzliekli. Jedného z chlapcov mal policajt zavesiť na zábradlie, pričom ho údajne bil a nútil, aby povedal meno svojej matky. Ďalšiemu podľa obžaloby policajt priložil k hlave pištoľ a spýtal sa ho, či chce, aby ho zastrelil. Ten istý obvinený mal chlapcovi prikázať, aby mu oblízal topánku a potom, aby lopatou udrel ďalšieho z mladíkov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies