Podnikatelia vystavili vláde vysvedčenie, takmer prepadla

NETKY.SK • 26 December 2020, 12:47 • 2 min
Podnikatelia vystavili vláde vysvedčenie, takmer prepadla

BRATISLAVA - Podnikatelia dali vláde za jej pôsobenie v tomto roku nelichotivé hodnotenie, oznámkovali ju na 4 mínus.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. Podnikateľské prostredie je podľa neho aktuálne výrazne negatívne ovplyvnené pandémiou koronavírusu, pričom časť podnikateľov má existenčné problémy a časť prežíva s obavami.

 

Odstraňovať zbytočnú byrokraciu nestačí
“Nemožno vláde uprieť snahu, ale keď je človek dospelý, snaha nestačí, musia byť aj výsledky,“ zdôvodnil hodnotenie Serina. Vláda podľa neho pandémiu nezvláda. "Preto v zásade nemá priestor na hĺbkové a systematické reformy,“ myslí si Serina.

Oceňuje, že vláda, respektíve minimálne minister hospodárstva, si uvedomuje, že je potrebné podnikateľské prostredie zlepšovať.

 

Zatiaľ sa tak podľa neho deje najmä zmierňovaním byrokracie, čo považuje za dobrý začiatok, ale zároveň málo na to, aby sa podnikateľské prostredie zásadne zlepšilo. Pri hodnotení prijatých opatrení vyzdvihol najmä podnikateľské “kilečko”.

 

“Za najhoršie opatrenie ako celok považujem zvládanie koronakrízy vo vzťahu k podnikateľom. Ale aj návrhy v oblasti verejného obstarávania sa javia byť slušnou katastrofou,” doplnil.

 

Chýbajú systémové riešenia
Podnikateľov pritom stále najviac trápia daňovo-odvodové zaťaženie, nerovnosť pred zákonom, či nevymožiteľnosť práva. Rovnako tak podľa Serinu už roky čakajú na reformy pracovného, obchodného a občianskeho práva.

 

Pripomenul obchodný register, ktorý najmä v bratislavskom obvode registrového súdu pravidelne kolabuje. “Ale všetky tieto stabilné bariéry prekrýva koronakríza a pre mnohé sektory podnikania zničujúco pomalá, byrokratická a nízka pomoc zo strany štátu,“ zdôraznil.

V roku 2021 by podnikatelia uvítali, na základe odborných dát, jasné, predvídateľné a systémové riadenie krízy, hospodárstva, ako aj celkovo spoločnosti.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona