Podmienkou normalizácie vzťahov s Ruskom je vrátenie Krymu

NETKY.SK • 3 Marec 2015, 11:56 • 2 min
Podmienkou normalizácie vzťahov s Ruskom je vrátenie Krymu

TOKIO - Normalizácia vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom nie je pravdepodobná, pokiaľ Kyjev znova nezíska zvrchovanosť nad polostrovom Krym, ktorý v súčasnosti kontroluje Moskva.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin to vyhlásil v utorok počas návštevy Japonska, kde taktiež hovoril o situácii v častiach Ukrajiny zmietaných separatistickým konfliktom. Jeho vyriešenie si podľa neho vyžaduje úplné uzavretie ukrajinsko-ruskej hranice. Vyjadril sa tak v období, keď vládne a separatistické sily na východe Ukrajiny v prevažnej miere dodržiavajú prímerie na frontovej línii, podľa Kyjeva sa však protivníci pripravujú na ďalšiu ofenzívu.


"Nemôže nastať ani najmenšia normalizácia či obnovenie činnosti vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Ruskom bez nárastu k statusu quo a nastoleniu plnej ukrajinskej zvrchovanosti nad Krymom," povedal Klimkin pred novinármi v Tokiu. Čiernomorský polostrov Moskva v marci 2014 anektovala po tom, ako sa obyvatelia ruskej národnosti vzbúrili proti zosadeniu proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a prevzatiu moci opozíciou. Čo sa týka pokračujúceho separatistického konfliktu v Doneckej a Luhanskej oblasti, "základným predpokladom akéhokoľvek efektívneho, konečného urovnania je úplné uzavretie ukrajinsko-ruskej hranice", vyjadril sa minister. "Pretože všetko, čo destabilizovalo situáciu v Donecku a Luhansku - žoldnieri, peniaze, zbrane, ťažká výzbroj a samozrejme i ruské povstalecké jednotky - prišlo cez rusko-ukrajinskú hranicu." Moskva naďalej popiera obvinenia Kyjeva i Západu z poskytovania vojenskej podpory separatistom.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies