Ochranári pomáhajú prebudeným syslom jablkami a slnečnicou

NETKY.SK • 19 Marec 2019, 10:57 • 2 min
Ochranári pomáhajú prebudeným syslom jablkami a slnečnicou

BRATISLAVA - Sysle sa v týchto dňoch prebúdzajú zo zimného spánku a potrebujú dostatok jedla. Ochranári im preto pomáhajú prikrmovaním jablkami a slnečnicou.

slovakia

left justify in out

Informuje o tom Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), podľa ktorej je dostatok potravy kľúčový najmä pred uložením sa na zimný spánok a po jeho konci, keď sú zvieratá vyčerpané.

 

"Prvého prebudeného sysľa v tomto roku som pozoroval 26. februára v lokalite Biele Vody na Muráni. V Tisovci to bolo až 7. marca. Postupne sa prebúdzajú sysle v ďalších lokalitách. Keďže chladné počasie pretrváva, niektoré ešte spia," priblížil Ervín Hapl z RPS. Sysle si po prebudení vyhĺbia novú noru. Podľa ich počtu potom ochranári vedia, koľko z nich zimu prežilo. Presnejšie čísla sľubujú v polovici apríla.

 

Minulý rok sa sysľom aj vďaka pomoci darilo. Napríklad v Gemerskej Hôrke sa uložilo na spánok 100 a na Hrhove 500 sysľov. Ale napríklad v roku 2015 sa v týchto lokalitách vyskytovalo iba 91 jedincov.

 

img

 

"Odvtedy obnovujeme plochy, kde sa môžu sysle rozširovať – okrem pravidelného kosenia sme odstránili aj nálety stromov a kríkov. Veľmi im pomohlo aj prikrmovanie. Takéto opatrenie umožní počas zimovania prežiť vyššiemu počtu sysľov a zároveň podporí väčší počet mláďat u samíc," opísal Hapl.

 

Ochranár zároveň pripomína, že sysle sú veľmi užitočné - vďaka ich norám sa v krajine drží voda, čo predchádza záplavám. Prehrabávaním pôdy zas sysle vytvárajú podmienky pre konkurenčne slabšie rastliny.

 

"V neposlednom rade sú korisťou dravcov – aj vzácnych druhov, akými sú orol kráľovský alebo sokol rároh," doplnil Hapl. Sysle spia pravým zimným spánkom – prebúdzajú sa, až keď sa začne otepľovať zem. Tá v na Slovensku premŕza aj do hĺbky 80 cm, syslie nory sa preto nachádzajú hlbšie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies