Podľa Pellegriniho môžeme napredovať, iba ak zjednotíme našu krajinu

NETKY.SK • 27 December 2019, 11:13 • 2 min
Podľa Pellegriniho môžeme napredovať, iba ak zjednotíme našu krajinu

Ak bude na Slovensku naďalej prevládať malicherný politický boj pred hľadaním vnútrospoločenskej jednoty, krajina začne stagnovať. V rozhovore na to upozornil predseda vlády Peter Pellegrini. Pri bilancovaní končiaceho sa roka, ale i vízii budúcnosti preto zdôrazňuje konsenzus v základných záujmoch štátu, ktorý Slovensko posunie vpred. V tejto súvislosti prezentuje i to, o čom má byť zodpovedná zmena, ktorú chce ako politik a zástupca ľavicovej strany presadzovať v ďalších rokoch. Premiér sa vyjadruje i k spolupráci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vzťahoch so svojím straníckym šéfom, odpovedá i na to, či podľa neho môže po voľbách nastať patová situácia.

slovakia

left justify in out

V novoročnom príhovore ste rok 2018 označili za rok v znamení "skúšky demokratickej vyspelosti". Poukázali ste pri tom na polarizáciu spoločnosti a zároveň na potrebu spoločne čeliť výzvam, s ktorými je Slovensko konfrontované. Ako by ste, aj z tohto pohľadu, charakterizovali tento rok?

Pri svojom nástupe do funkcie som si vytýčil naplnenie troch základných priorít. Vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, napravenie pošramoteného renomé SR po vražde a stabilizáciu vnútropolitickej scény. Po mojej iniciatíve došlo k personálnej obmene Policajného zboru pod vedením ministerky Sakovej (Smer-SD). Polícia slobodne koná v zmysle "padni, komu padni". Návrhmi vládnych zákonov som prispel k očiste súdov a prokuratúry, ktoré majú teraz mechanizmy na vysporiadanie sa s tými, ktorí vo funkcii zlyhali. Treba zdôrazniť, že vražda dvoch mladých ľudí je vyšetrená a čoskoro vrahovia, ako aj potenciálny objednávateľ budú stáť pred spravodlivým súdom. V súvislosti s napravením zahraničnopolitického renomé Slovenskej republiky som uskutočnil celý rad zahraničných návštev. Mal som prijatia v Bielom dome, v Moskve, rokoval som s čínskym premiérom, a absolvoval som rokovania na úrovni EÚ, NATO, hovoril som na konci roka so Svätým otcom v Ríme a absolvoval stretnutie s generálnym tajomníkom OSN. Sme rešpektovanou krajinou, ktorú čakajú nové výzvy, na ktoré sa treba pripraviť. Máme za sebou úspešných 26 rokov existencie. Ale svet okolo nás sa mení. V ekonomickej, bezpečnostnej a sociálnej rovine a iba pripravení na tieto výzvy môžu zachytiť tento trend. Preto ponúkam zodpovednú zmenu. Postavenú na novom štýle vládnutia opierajúceho sa o fakty, predvídateľnosti a vnútropolitickom konsenze. Ak nepochopíme na Slovensku, že je čas prestať politicky bojovať a hľadať konsenzus, ktorý nás vždy posúval vpred, začneme stagnovať. Tento rok by som nazval silne sociálnym, ale aj rokom nových výziev pre politikov a celú spoločnosť.

 

Je spoločnosť ešte viac polarizovaná, samozrejme i s blížiacimi sa voľbami?

Vnútropolitický konsenzus v základných záujmoch štátoch, bol tým, čo nás posúvalo vpred. Pripomínam vstup do EÚ a NATO, hovorím o vstupe do schengenu a prijatí eura. Ak sa chceme posunúť ďalej, je potrebné ho obnoviť. To je naša zodpovednosť voči štátu a ľuďom, ktorí tu žijú. Naša spoločnosť starne, nastupuje digitalizácia, mení sa trh práce, chýbajú profesie. Politická scéna je rozhádaná, bojuje medzi sebou, radikalizuje sa politický slovník a v kúte čaká na svoju príležitosť extrémizmus. Ten tvrdí, že demokracia ako systém zlyháva, čo potvrdzujú hádky politikov. Nehovoríme o témach, ktoré sa týkajú bytostne Slovenska a iba riešime, kde sa kto, kedy a s kým stretol. Poďme hovoriť o budúcnosti tejto krajiny a čo chceme priniesť. Tak si ja predstavujem zodpovednosť za krajinu a jej zmenu.

 

Špekulovalo sa o vyostrených vzťahoch medzi vami a predsedom strany Robertom Ficom. Často vás obviňovali a stále obviňujú z toho, že ste v područí Roberta Fica, že nie ste v rozhodnutiach predsedu vlády úplne autonómny...

Je prirodzené, že v demokratickej strane, akou je Smer–SD sa diskutuje o smerovaní, o riešení problémov a na základe toho vzniknú rôzne pohľady a názory. Svoju politiku nestaviam na lacnom marketingu, ale trpezlivo presadzujem zmeny, ktoré nie sú vidieť okamžite, ale postupom času prinesú výsledky. Výsledky, ktoré sú viditeľné.

 

Nepodarilo sa vám presadiť reformu nemocníc. Nie je to dôkaz toho, že hoci ste premiér vy, silnejšie, až rozhodujúce slovo má stále predseda Fico, ktorý bol od začiatku proti reforme v tejto podobe a aj uspel?

Reforma je pripravená. Som zodpovedný politik a posunúť ju v predvolebnom období do parlamentu by bolo obrovské riziko. Som presvedčený, že po voľbách bude jednou z dôležitých agend akejkoľvek vlády.

 

Nepodarilo sa presadiť ani obrannú a bezpečnostnú stratégiu. Vláda ju prijala, do parlamentu sa ani nedostala. Nie je problém, že ju parlament neodobril?

Vláda tieto dokumenty schválila. Počkajme si na výsledky vo voľbách a určite nová vláda prijme programové vyhlásenie, ktorého filozofia sa odzrkadlí aj na obsahu bezpečnostnej a obrannej stratégie, ktoré nový parlament schváli.

 

Ako hodnotíte s odstupom času výsledok prezidentských volieb? Aká je spolupráca s prezidentkou Zuzanou Čaputovou?

Prezidentské voľby v druhom kole ponúkli silných kandidátov a ľudia rozhodli. Som veľmi rád, že do druhého kola sa nedostal predstaviteľ extrémizmu, a to považujem za dobrý signál pre Slovensko aj pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami. Spolupráca s pani prezidentkou je konštruktívna a každý z nás sa snaží napĺňať svoj mandát zodpovedne voči občanom. Som veľmi rád, že pani prezidentka sa sústreďuje, na rozdiel od jej predchodcu, na dobrú prezentáciu SR vo svete.

 

Predvolebný rok poznačil aj vzťahy v koalícii. Z úst Andreja Danka (SNS) sa často vzniesla kritika aj na vašu adresu v zmysle „urobte si poriadok na vláde“. Poznačili tie posledné mesiace, a aj tieto výroky a naznačenie nezhôd v koalícii, vzťahy priamo vo vláde?

Vyjadrenia predsedu SNS vnímam ako súčasť predvolebnej kampane. Vláda a koalícia prijala celý rad opatrení zvyšujúcich kvalitu života občanov. Uprednostňujem prezentáciu výsledkov našej spoločnej práce, než zbytočné útoky, ktoré nič pozitívne neprinášajú.

 

V tomto roku sme si pripomenuli 75. výročie SNP – aj v tomto kontexte ste zdôrazňovali boj proti extrémizmu. Urobili politici, najmä tí, ktorí zastupujú vládnuce strany dosť pre to, aby nerástli stúpenci a podporovatelia extrémistov z radov ľudí, ktorí odmietajú extrémizmus, no prepadajú pocitu, že to štandardné k ničomu nevedie, a tým sú i ľahšie zmanipulovaní zjemnenou rétorikou a sofistikovaným postupom, ktorý teraz extrémisti používajú?

Historické udalosti SNP a ich odkaz považujem za významnú súčasť historickej pamäte národa. Pochádzam z Banskej Bystrice a odpor voči fašizmu som dostal takpovediac do kolísky. Osobne som navštívil veľa historických spomienkových udalostí počas roka, aby som si pripomenul obete, ktoré bojovali proti fašizmu. Dnes, keď jeho pohrobkovia sedia v parlamente a velebia režim, na pokyn ktorého boli vypaľované slovenské dediny a obce a boli vraždení Slováci a Slovenky, sa nemožno nečinne pozerať. Cítim, že sa začína elementárny politický zápas o pravdu, a nesmieme dopustiť, aby najmladšia generácia podľahla dezinterpretácii dejín. Osobne ja, ako aj vláda sme robili všetko preto, aby hrdinská tradícia SNP bola výraznou hodnotou vo vedomí spoločnosti.

 

Už ste sa vyjadrili o údajnej dohode a spolupráci Smeru s ĽSNS. Ak by sa predsa len stalo, že príde alebo mohlo by prísť k užšiemu povolebnému spojeniu, odišli by ste zo Smeru?

Základným cieľom našej strany je vyhrať voľby. Zdôraznil som, že jedným z hodnotových pilierov strany Smer-SD je protifašistická tradícia. Nikto ju nespochybnil. Považujem to za politický marketing opozície podsúvať nám dohody s kotlebovcami. Ak hlasujú kotlebovci za opozičné návrhy v parlamente, tak je všetko v poriadku, ak hlasujú s vládnou koalíciou, podsúva sa nám povolebná spolupráca. Nie je to pravda.

 

Ste volebným lídrom strany. Budete výsledok považovať aj za vysvedčenie seba samého?

Počkajme na výsledky volieb. Som lídrom strany, ktorá má autentický ľavicový program, zvyšujeme kvalitu života občanov. Prijali sme celý rad sociálnych opatrení. Ponúkame stabilitu, odbornosť a skúsenosť. Nebojím sa politickej zodpovednosti, mám skúsenosti a program zodpovednej zmeny. Viem, čo potrebuje krajina riešiť v nasledujúcom období a ponúkam Slovensku zodpovednú zmenu.

 

Volebná kampaň Smeru sa nesie v znamení sloganu Zodpovedná zmena... Mali ste dosah na slogan, štýl, filozofiu kampane, ktorej ste tvárou?

Zodpovedná zmena nie je len slogan či kampaň, je to obsah a štýl politiky, ktorú chcem presadzovať. Mení sa svet okolo nás. Mení sa krajina, ľudia a mení sa aj strana, ktorej som podpredsedom. Zodpovedná zmena sa opiera predovšetkým o zmenu myslenia, postaveného na odbornosti, politickej stabilite, predvídateľnosti rozhodnutí, na dátach a faktoch a ich reálnej vykonateľnosti. Ide o zodpovedné dosahovanie výsledkov pre ľudí. Budovanie politického konsenzu na zásadných politických otázkach štátu. Budovanie sociálneho štátu a približovanie životnej úrovne k vyspelým sociálne orientovaným ekonomikám. Chceme zjednotené Slovensko, odmietame delenie na starých a nových, na dobrých a zlých. Iba zjednotená krajina sa v histórii posunula vpred.

 

Robert Fico pred časom predpovedal patovú situáciu po voľbách. Stotožňujete sa s jeho názorom? Ak by vznikol pat, čo by bolo podľa vás najlepším riešením? Predčasné voľby či úradnícka vláda?

Som reálny politik a nikdy nepodlieham špekuláciám. Počkajme si na vôľu občanov, ktorí rozhodnú, aké politické strany chcú mať vo vláde na nasledujúce zložité obdobie. Verím, že vznikne zodpovedná vláda, ktorá bude stabilná a so skúsenosťami riešiť a posúvať Slovensko vpred.

 

S opozíciou, parlamentnou aj neparlamentnou, ste v permanentnom spore. Viete si s niektorými z nich predstaviť spoluprácu? S kým?

Občania rozdajú karty. Dnes hovoriť akékoľvek scenáre je zbytočné. My ponúkame silný sociálny štát a moderný koncept Slovenska pre nasledujúce roky. Naša politika nie je postavená na tom, s kým pôjdeme a s kým nie. Pozrite sa na rozhádanú opozíciu. Teatrálne detinské gestá o vzájomnom neútočení, ktoré vzápätí niekto z nich okamžite spochybní. Deň po voľbách nastupuje nová realita a nech potom každý ukáže, ako rešpektuje hlas voličov a záleží mu na zodpovednom smerovaní krajiny. Voliči chcú, aby sa strany dohodli a nie aby vládla nestabilita a chaos. To im zlepšenie života neprinesie.

 

Váš bývalý spolustraník Marek Maďarič hovoril, že by sa v strane mala začať debata o výmene predsedu. Vy stále hovoríte, že táto otázka na stole nie je. Bude po voľbách? Ste pripravený vystriedať Roberta Fica na čele Smeru?

Ide o súkromné názory pána Maďariča, ktorý nie je členom strany, takže ich nebudem ani komentovať. V prvom rade sa sústreďujeme na úspešný výsledok vo voľbách. Hovoriť o tom, čo bude po nich na personálnom sneme strany, považujem za predčasné, keďže chýba odpoveď na základnú otázku, a tou sú voľby.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies