Počet záchranárskych letov vlani prekročil hranicu 4000

NETKY.SK • 16 Január 2024, 09:42 • 2 min
Počet záchranárskych letov vlani prekročil hranicu 4000

BRATISLAVA - Počet záchranných letov posádok Air-transport Europe vlani presiahol hranicu 4000. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hopjaková s tým, že ide o 15-percentný nárast v porovnaní s predošlým rokom. Posádky zo siedmich základní Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby vykonali 2645 akcií, čo je nárast na úrovni 21 percent.

slovakia

left justify in out

"Výrazné zvýšenie počtu zásahov možno pripísať najmä častejšiemu nasadeniu vrtuľníkov do záchranných akcií a zefektívneniu spolupráce s jednotlivými záchrannými zložkami," skonštatovala Hopjaková. Stúpol aj počet tzv. primárnych zásahov, teda vyslaní záchranárskych vrtuľníkov priamo do terénu. V rámci nich najčastejšie zasahovali záchranári pri dopravných nehodách, okrem zranených z nehôd vozidiel ošetrili aj 60 motocyklistov, 49 cyklistov a štyroch kolobežkárov. V teréne ťažko dostupnom pre pozemnú záchranu, ako sú hory, lesy či odľahlé miesta pomáhali najmä pri úrazoch turistov, horolezcov, lyžiarov či paraglajdistov. Za pomoci palubného navijaka zasahovali celkovo 327-krát, približne polovicu zásahov vykonala posádka z Popradu.

V rámci sekundárnych zásahov previezli leteckí záchranári medzi nemocnicami minulý rok spolu 1267 pacientov, z toho najčastejšie, takmer 800 letov smerovalo do slovenských kardiocentier. Hopjaková dodala, že z celkového počtu prevezených pacientov 13 percent tvorili deti.

Najviac práce mali počas roka 2023 posádky z Košíc, nasledujú Trenčín a Banská Bystrica. "Najčastejšie bolo možné vidieť v roku 2023 pristávať záchranársky vrtuľník pri Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Najrušnejší deň pripadol na 10. september, keď naši 'Krištofovia' na území Slovenska vzlietli na pomoc 23 pacientom. Najdlhší let v rámci záchrany života trval presne 295 minút. Išlo o prevoz pediatrickej pacientky zo zlyhaním pečene. Naopak, najkratší let trval 17 minút," priblížila hovorkyňa s tým, že najstaršou prevážanou pacientkou bola 95-ročná žena. Vlani v rámci transplantačného programu zrealizovali posádky historicky najviac letov, bolo ich 44.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / Air-transport Europe, Foto: TASR / Radovan Stoklasa (ilustračná foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies