Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku stúpa! Je ich už viac ako 95-tisíc

NETKY.SK • 28 Jún 2021, 09:42 • 2 min
Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku stúpa! Je ich už viac ako 95-tisíc

BRATISLAVA - Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu mája tohto roka takmer 95,5 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok.

slovakia

left justify in out

V porovnaní s aprílom stúpol počet dlhodobo nezamestnaných o 1,6 tisíca. Medziročne ide o nárast o 52 percent, teda o 32,8 tisíca dlhodobo nezamestnaných. Vyše jedného roka sú tak bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Potvrdili to zo štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 

img

 

 

Prečítajte si: Matovič sa vyjadril, že niekto musí niesť následky, pokiaľ bude očkovanosť nízka

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu mája išlo o 25-tisíc nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 3,3 tisíca. V Košickom kraji nemalo v minulom mesiaci prácu viac ako jeden rok 23,3 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo viac ako 4,6 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 3,1 tisíca týchto osôb.

 

img

 

Mohlo by vás zaujímať: V uliciach Bratislavy dnes protestovali odborári, nepáči sa im úpadok sociálnej stránky štátu​

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 18-tisíc osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 5,2 tisíca ľudí. Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci mája dosiahol 8,2 tisíca osôb. Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 6,5 tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 5,1 tisíca. V Bratislavskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 5,1 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 4,3 tisíca osôb.

 

Prečítajte si tiež: Pellegrini a spol. podajú v NR SR návrh na odvolanie Matoviča


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v máji medzimesačne znížila o 0,08 percentuálneho bodu na 7,92 percenta. Medziročne miera nezamestnanosti na Slovensku však v minulom mesiaci stúpla o 0,72 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol máji tohto roka 217 162 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pokles o 2 131 osôb.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies