Návštevníci Starej tržnice môžu poznať súčasné umenie na vlastnej koži

NETKY.SK • 21 Júl 2023, 16:00 • 2 min
Návštevníci Starej tržnice môžu poznať súčasné umenie na vlastnej koži

BRATISLAVA - Starú tržnicu v Bratislave aj počas tohto leta ozvláštňuje interaktívne umelecké dielo. Priestorová inštalácia TAPE od rakúsko-chorvátskeho umeleckého zoskupenia Numen/For Use je podľa organizátorov expozície súčasného vizuálneho umenia pokračovaním projektu TUBE, ktorý mohli obdivovať návštevníci Starej Tržnice v roku 2021.

slovakia

left justify in out

Priestorová inštalácia opäť pracuje s monumentalitou historickej architektúry a prináša návštevníkom nový pohľad, kontext a zážitok z budovy. Podľa slov Zuzany Pacákovej, ktorá stojí za kuratelou inštalácie a festivalom Biela noc, TAPE zároveň reaguje na nevedomú túžbu po upokojujúcich, éterických zónach, skúma fyzické a psychologické významy vnútorného priestoru.

"Predstavuje akúsi kuklu, bezpečné miesto kontemplácie, kde sa môžete utiahnuť a izolovať od vonkajšieho sveta," približuje kurátorka dielo, ktoré návštevníkom ponúka možnosť "vstúpiť do krehkej a dočasnej krajiny a následne skúmať a cestovať cez spleť elastických, mierne pulzujúcich membrán a tunelov zavesených v neistote vzduchoprázdna ikonickej architektúry".

Inštalácia je ihriskom pre zmysly, návštevníci v nej môžu liezť, oddychovať a objavovať. "Elastická membrána reaguje na vnútorné pohyby ako živý organizmus, pričom si zachováva svoj tvar a charakter uzavretej bubliny. Evokuje priehľadnú pavučinu či ľadovú krajinu," uvádzajú tvorcovia inštalácie.

Zaujímavý pohľad naskytne aj návštevníkom - pozorovateľom, ktorí môžu zdola skúmať zložitosť dočasnej stavby aj pohyby jej aktívnych hostí. Umelecká inštalácia TAPE v historickej tržnici pokrýva rozlohu 300 metrov štvorcových. Dielo vzniklo podľa vopred naskicovaného modelu a jeho stavba trvala desať dní. Dostupná verejnosti bude počas celého leta. Vstup je voľný a otvorené je pre všetky vekové kategórie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Stará Tržnica
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies