Počas protestov utrpelo zranenia viac ako 500 ľudí

NETKY.SK • 6 Január 2022, 16:00 • 2 min
Počas protestov utrpelo zranenia viac ako 500 ľudí

Vyše 500 ľudí vrátane 130 žien a starších ľudí utrpelo zranenia počas masových protestov v kazašskom meste Alma-Ata, oznámil v stredu náčelník miestnej polície Kanat Tajmerdenov. Výnimočný stav pre pretrvávajúce nepokoje rozšírili na celé územie Kazachstanu, informovala agentúra TASS.

slovakia

left justify in out

„Dnes mesto čelilo ďalším útokom extrémistov a radikálov. Prijímame nevyhnutné opatrenia na ochranu života a bezpečnosti občanov. Vyzývame tých, ktorí vyšli do ulíc, aby sa rozišli. Naším hlavným cieľom je nedopustiť ďalšie stupňovanie napätia a radikalizmu,“ uviedol Tajmerdenov pre kazašský portál Tengrinews.kz.

 

img

Budova radnice počas protestu v meste Alma-Ata

 

Podľa Tajmerdenova bolo počas nepokojov, ktoré v meste pretrvávajú už niekoľko dní, podpálených 120 vozidiel vrátane 33 sanitiek a požiarnych vozidiel, poškodených bolo tiež približne 120 obchodných priestorov, 180 stravovacích zariadení a 100 kancelárskych priestorov. Náčelník polície preto vyzval obyvateľov, aby ostali doma, nepodliehali panike a nenechali sa vyprovokovať. V reakcii na tieto útoky úrady obmedzili prístup na internet v mobilných telefónoch.

 

Pre nepokoje je okrem iného narušená prevádzka viacerých kazašských letísk. Podľa ruského rádia Echo Moskvy demonštranti v Alma-Ate vtrhli v stredu aj na miestne letisko, čo spôsobilo problémy s jeho prevádzkou. Agentúra TASS informovala o odložení niekoľkých letov smerujúcich do Kazachstanu. Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v krajine tiež v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na na celom území Kazachstanu. Výnimočný stav doposiaľ platil iba v Mangystauskej oblasti.

 

img

 

Protesty proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG) – trvajú v Kazachstane od začiatku tohto roka. Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.

 

K téme: Kazachstan je v plameňoch! Čo sa tam deje?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies