Počas akcie "Modrá 24" policajti skontrolovali stovky vlakov, odhalili 156 priestupkov a vypátrali štyri osoby

NETKY.SK • 20 November 2023, 20:00 • 2 min
Počas akcie "Modrá 24" policajti skontrolovali stovky vlakov, odhalili 156 priestupkov a vypátrali štyri osoby

BRATISLAVA - Policajný zbor sa opäť zapojil do akcie, ktorá sa konala v dňoch 13. – 19. novembra 2023. Európska asociácia železničných polícií organizuje už niekoľko rokov medzinárodnú preventívnu policajnú akciu s názvom „Modrá 24“.

slovakia

left justify in out

Do policajnej akcie „Modrá 24“, ktorú si každé krajské riaditeľstvo Policajného zboru naplánovalo individuálne na základe vlastnej analýzy bezpečnostnej situácie, sa  zapojilo viac ako 300 príslušníkov železničnej a poriadkovej polície. V teréne bolo aj 20 služobných psov špeciálne vycvičených na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok.

Počas akcie policajti skontrolovali 762 vlakov osobnej prepravy a vykonali viac ako 500 kontrol na železničných staniciach. Skontrolovali aj deväť úschovní batožín a 77 úschovných skriniek. Kontrolám podrobili aj 554 osôb. Policajti zistili, že 73 osôb porušovalo zákon, keďže prechádzali cez koľaje na miestach, kde je to zakázané.

 

Policajti riešili 156 rôznych priestupkov, vypátrali tri veci a štyri osobyodhalili dva trestné činy. Najčastejšími priestupkami, ktorých sa občania dopúšťali, boli priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a prechádzanie cez koľaje na miestach, kde je to zakázané.


V rámci akcie bolo vykonaných 52 orientačných vyšetrení na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu u zamestnancov, ktorí majú vplyv na železničnú dopravu23 dychových skúšok u vodičov cestných motorových vozidiel. Všetky dychové skúšky boli negatívne.

Hlavným cieľom policajnej akcie v členských krajinách RAILPOL-u v rámci Európy je zvyšovanie bezpečnosti v železničnej doprave prostredníctvom preventívneho pôsobenia a zisťovania protiprávneho konania cestujúcich, zamestnancov železničných spoločností a iných osôb vo vlakoch osobnej prepravy, v priestoroch železničných staníc a ich blízkom okolí, ako aj  na železničných priecestiach. Špeciálne zameranie tejto policajnej akcie bolo preventívne pôsobenie a odhaľovanie protizákonnej činnosti páchanej na úseku nedovoleného prechovávania omamných a psychotropných látok.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: MV SR / Prezídium PZ, Foto: MV SR / Prezídium PZ
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies