Po nástupe do škôlky ochorie veľa detí, prevenciou je umývanie rúk

NETKY.SK • 23 September 2019, 09:54 • 2 min
Po nástupe do škôlky ochorie veľa detí, prevenciou je umývanie rúk

BRATISLAVA - Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti.

slovakia

left justify in out

"Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť," vysvetľuje vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

 

Najjednoduchšia prevencia je podľa nej časté umývanie rúk, pretože až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami. "Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam aj hepatitíde typu A," radia hygienici.

 

Deti si podľa Hamade rady dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo, býva prudká a odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve.

 

Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia.

 

"Najúčinnejšou prevenciou proti infekčným preventabilným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúceho jeho veku a podľa očkovacieho kalendára," zdôrazňuje Hamade.

 

img

 

Do škôlky podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia možno prijať iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Prevádzkovatelia škôlok zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra.

 

"Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom," tvrdí odborníčka.

 

Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, treba ho izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a informovať jeho zákonného zástupcu. Hamade pripomína, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení.

 

"Príliš skorý návrat zvyšuje riziko, že sa nakazia ostatné deti a predlžuje sa aj zotavenie dieťaťa," uzavrela.

Medzi najčastejšie detské choroby patria zápaly horných dýchacích ciest, šarlach, hnačkové ochorenia či ovčie kiahne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies