Pellegrini vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny pre SR

NETKY.SK • 11 Marec 2022, 16:14 • 2 min
Pellegrini vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny pre SR

BRATISLAVA - Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) vyzýva vládu, aby konštruktívne informovala o dôsledkoch vojny na Ukrajine na ekonomiku SR či štátny rozpočet, ale aj o pripravenosti na zabezpečenie obrany krajiny, zdravotnej starostlivosti pre občanov a o plánoch v ďalších oblastiach.

slovakia

left justify in out

Vláda podľa neho musí vziať do rúk zodpovednosť za riešenie utečeneckej krízy a zabezpečiť fungovanie jednotlivých zložiek štátu. Opakovane vyzval premiéra Eduarda Hegera, aby na schôdzi Národnej rady (NR) SR informoval o plánoch na zabezpečenie všetkých týchto oblastí.

 

Pripomenul, že vláda musí myslieť najmä na národnoštátne záujmy. Za prvoradú úlohu označil zabezpečenie obrany krajiny. Poznamenal, že to nie je možné len vlastnými kapacitami a naša armáda nedisponuje všetkými potrebnými spôsobilosťami. Podčiarkol potrebu spolupráce so spojencami. Druhú kľúčovú úlohu vlády vidí vo vyrovnaní sa s humanitárnou katastrofou a zvyšujúcimi sa počtami utečencov.

 

img

 

„Treba posilniť štátom organizované subjekty na hraniciach," uviedol Pellegrini s tým, že štátne inštitúcie musia začať riešiť situáciu a nenechávať všetko na dobrovoľníkov.

 

„Nemôžeme sa spoliehať na to, že táto solidarita dokáže suplovať neschopnosť vlády." Apeluje aj na koordináciu procesov medzi jednotlivými zložkami štátu, medzi samosprávami a okresnými úradmi, ale aj medzi Ústredným krízovým štábom a regionálnymi krízovými štábmi.

 

Vláda by podľa Pellegriniho mala zodpovedať viaceré otázky občanov. Upozornil na podstav v polícii. Pýta sa, ako chce štát manažovať situáciu s utečencami dlhodobo. Minister vnútra Roman Mikulec  by mal podľa neho vysvetliť, či sú rozdielne procesy pri utečencoch z Ukrajiny a pri migrantoch z tretích krajín, či ich vie štát odlíšiť a monitorovať ich ďalší pohyb.

 

img

 

V ekonomickej oblasti je podľa neho otázna dlhodobá pripravenosť na dôsledky konfliktu. Poznamenal, že aktuálne sa končí vykurovacia sezóna, no výpadky dodávok plynu môžu spôsobiť problémy aj v tú nasledujúcu. Rezort hospodárstva by mal podľa neho jasne hovoriť, čo budeme robiť s ropou a jadrovým palivom. Pýta sa aj na stratégiu rezortu pôdohospodárstva pri vysádzaní obilnín a zabezpečení potravín.

 

Kritizuje, že vzhľadom na ďalšiu vlnu zdražovania ešte minister financií Igor Matovič neinformoval o plánoch vlády. Pellegrini podotkol, že Matovič by mal informovať aj o reálnych číslach v súvislosti s dôsledkami konfliktu na slovenskú ekonomiku a o očakávaných výpadkoch v štátnom rozpočte.

 

Zároveň upozornil na riziko rozšírenia rôznych ochorení v utečeneckých táboroch, voči ktorým už slovenskí občania nemusia mať takú imunitu. Pýta sa, či úrady verejného zdravotníctva monitorujú situáciu a aké opatrenia zvažujú.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies