Pellegrini: Deklarácia o brexite obsahuje aj pripomienky SR

NETKY.SK • 25 November 2018, 14:15 • 2 min
Pellegrini: Deklarácia o brexite obsahuje aj pripomienky SR

BRUSEL - Ani SR, ani EU-27 neteší, že ju opúšťa jeden z jej členov, avšak naďalej Británia ostáva strategickým partnerom pre Európsku úniu. Po nedeľňajšom summite EÚ o brexite v Bruseli to vyhlásil predseda vlády SR Peter Pellegrini. Zdôraznil, že do politickej deklarácie o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou sa podarilo presadiť aj pripomienky SR o hľadaní možností spolupráce v oblasti rodinného práva a zosúlaďovania sociálnych systémov.

slovakia

left justify in out

O silné a strategické partnerstvo Británie s EÚ prejavili podľa slovenského premiéra záujem európski lídri i britská premiérka Theresa Mayová.

 

Doplnil, že prechodné obdobie je stanovené zatiaľ na koniec roka 2020 s tým, že toto obdobie podľa dohody európskych lídrov bude môcť byť predĺžené o jeden alebo dva roky.

 

"Potvrdilo sa, že EU-27 počas celého procesu zachovala svoju jednotu," povedal slovenský premiér.

 

Pellegrini upozornil, že Slovensko nebolo pasívnym pozorovateľom, ale vnášalo aj svoje vlastné pripomienky. Politická deklarácia obsahuje pripomienky o hľadaní možností spolupráce v oblasti rodinného práva a zosúlaďovania sociálnych systémov.

 

Predmetom dohody bolo aj postavenie Slovákov žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve počas prechodného obdobia a zaručenie toho, aby nebolo dotknuté.

 

"Nedopustím ani ja, aby ktokoľvek v zahraničí robil zo Slovákov občanov druhej kategórie," vyhlásil. "Pred štyrmi týždňami som jasne povedal, že vláda neprijme žiadne opatrenia, ktoré by ohrozili bezpečnosť a suverenitu SR."

 

Ďalšie podmienky budú predmetom diskusií a uzatvárania dohôd. Pellegrini predpokladá, že aj v záujme Británie bude zaujať status quo v prípade občanov EÚ, ktorí už žijú a pracujú v EÚ.

 

Objasnil, že zmienené dohody nemusia byť ratifikované v parlamente. Ďalšie jednotlivé neskoršie dohody však môžu mať povahu, ktorá bude potrebovať ratifikáciu v slovenskom parlamente.

 

Spoločne s ďalšími lídrami EÚ v nedeľu v Bruseli formálne prijali a odobrili dva dokumenty, dohodu o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies