Peľ tráv bude až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 07:25 • 2 min
Peľ tráv bude až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej. Lokálne zrážky a búrková činnosť spôsobovali v uplynulých dňoch výrazné regionálne rozdiely v denných koncentráciách peľu, vyššie zaznamenali v oblastiach, ktoré nezasiahli výdatnejšie dažde, informovali z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

slovakia

left justify in out

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili v Košiciach a Banskej Bystrici. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých, pagaštanu, gaštanu, bazy, lipy a agátu.

"Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje, je to najsilnejší a najvýznamnejší alergén až do júla. V teplejších oblastiach kvitnutie tráv prešlo svojím prvým vrcholom. Ich peľ dosiahne alergiologicky významné denné koncentrácie najmä v oblastiach s nízkym podielom zrážkovej činnosti. Stúpať bude množstvo peľu pŕhľavovitých, skorocelu i štiavu," konštatovala Jana Lafférsová Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici v prognóze na najbližšie dni.

Ako tiež pripomenula, v mestách je možné znižovať denné hladiny peľu tráv v ovzduší aj správnym manažmentom kosenia či výsevom nízkoúdržbových kvitnúcich lúčnych plôch.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / ÚVZ SR, Foto: BBonline.sk (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies