Seniori využívajú internet viac ako v minulosti, používa ho 70 % z nich

NETKY.SK • 27 Apríl 2023, 16:00 • 2 min
Seniori využívajú internet viac ako v minulosti, používa ho 70 % z nich

BRATISLAVA - Seniori využívajú internet viac ako v minulosti. V súčasnosti ho používa 70 percent z nich. V porovnaní s rokom 2018 je to nárast, vtedy to bolo 46 percent.

slovakia

left justify in out

Na štvrtkovom brífingu o tom informoval analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velšic, ktorý predstavil výsledky projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2023 - zaostrené na seniorov. Priblížil, že vývoj podielu užívateľov internetu sa postupom času zvyšoval. Vývoj kopírovali aj seniori, ktorých bolo podľa neho nepomerne menej. "Za posledné tri roky sa podiel u seniorov zvýšil a až do takej miery, že sa približuje k priemeru celej populácie," uviedol. Najčastejšie podľa analytika využívajú internet na prijímanie a posielanie správ a vyhľadávanie informácií. "Seniori začali využívať smartfóny. Je to pre digitalizáciu na Slovensku pozitívna správa," podotkol Velšic s tým, že ich využívajú skoro dve tretiny. Na druhom mieste je tlačidlový telefón a na treťom laptop a notebook.

 

img

 

Je to podľa neho výrazný posun, keďže ide o zariadenia na báze počítačov so všetkými elektronickými službami. "Technický priestor na rozvoj digitálnych zručností už existuje," doplnil. Kritická skupina ľudí sú podľa neho tí, ktorí sa odmietajú prispôsobovať a učiť. Tých je 23 percent. "Na margo treba povedať, že z vývojového hľadiska podiel ľudí, ktorí sa neučia, neustále klesá," podotkol Velšic. Medzi niektoré činnosti na internete, ktoré robia seniorom problémy, sú inštalovanie programov a nastavovanie základných funkcií či používanie doplnkových zariadení. "Približne jedna tretina tvrdí, že má nejaký plán, program a ochotu zdokonaľovať sa do budúcnosti," ozrejmil. Zároveň skoro dve tretiny seniorov sa neplánuje do budúcnosti vzdelávať.

 

Hlavné dôvody podľa analytika sú nepotrebnosť či zbytočnosť. "To tvrdí až polovica z nich. Títo ľudia nevedia, načo by im technológie boli, čo by s nimi urobili a aké sú ich benefity," doplnil. Niektorí ľudia berú podľa neho digitálnu gramotnosť ako niečo, čo sa raz naučia a vystačia si s tým celý život. "Čo samozrejme nie je pravda. Technológie sa neustále vyvíjajú, sú stále nové služby a nové zariadenia," podotkol. Vo vzdelávaní by sa skôr orientoval na ľudí, ktorí už niečo vedia, lebo tých treba viesť. Výskum realizoval IVO v spolupráci s partnermi. Konal sa v marci tohto roku na vzorke 500 respondentov starších ako 55 rokov. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies