Peking umiestnil nové zbraňové systémy na ostrovoch v Juhočínskom mori

NETKY.SK • 15 December 2016, 12:34 • 2 min
Peking umiestnil nové zbraňové systémy na ostrovoch v Juhočínskom mori

PEKING - Čína výrazne posilnila svoj vojenský potenciál na ostrovoch v spornej oblasti Juhočínskeho mora, na ktorú si robia nároky viaceré okolité krajiny. Vyplýva to z analýzy nových satelitných snímok, ktorú dnes zverejnil americký inštitút AMTI.

slovakia

left justify in out

Zábery dokazujú, že Peking zrejme rozmiestnil zbraňové systémy, okrem iného protilietadlové strely, na každom zo siedmich umelých ostrovov, ktoré doposiaľ vybudoval v Juhočínskom mori napriek protestom okolitých krajín.

 

"Peking to myslí vážne s obranou svojich umelých ostrovov v prípade, že by v Juhočínskom mori došlo k ozbrojenému stretu," uvádza sa v správe Ázijskej iniciatívy pre námornú transparentnosť (AMTI).

 

Čína na týchto ostrovoch podľa AMTI vybudovala letecké základne, ktoré budú už čoskoro schopné prevádzky. Čínska vláda zatiaľ na zistenia amerického inštitútu, týkajúce sa takzvaných Spratleyho ostrovov, nereagovala.

 

Spratleyho ostrovy - súostrovie zložené zo stoviek roztrúsených ostrovov a útesov - si úplne alebo čiastočne nárokujú viaceré krajiny vrátane Číny, Vietnamu, Filipín a Malajzie, čo vyvoláva dlhodobé napätie v regióne.

 

V blízkosti ostrovov prechádza jedna z najdôležitejších plavebných trás sveta a predpokladá sa, že sa tam nachádzajú aj zásoby ropy a zemného plynu. Oblasť je zaujímavá aj z hľadiska rybolovu. Čína vznáša razantné nároky na takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje historickými dôvodmi.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies