Pekelné horúčavy v Indii: Nad 45 stupňov Celzia. A nie je tomu koniec

NETKY.SK • 10 Jún 2024, 13:20 • 2 min
Pekelné horúčavy v Indii: Nad 45 stupňov Celzia. A nie je tomu koniec

NAÍ DILLÍ - Súčasná vlna horúčav v Indii je doteraz najdlhšia, uviedol hlavný vládny expert na počasie a varoval, že ľudia budú vystavení čoraz vyšším teplotám. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

Niektoré časti severnej Indie sužuje od polovice mája vlna horúčav, pričom teploty stúpajú nad 45 stupňov Celzia.
 
"Toto bolo najdlhšie obdobie, pretože v rôznych častiach krajiny trvalo približne 24 dní," povedal v rozhovore pre denník The Indian Express vedúci Indického meteorologického ústavu (IMD) Mrutjundžaj Muhápatra.
 
Očakáva sa pokles teplôt, keď sa každoročné monzúnové dažde presunú tento mesiac na sever, ale Muhápatra varoval, že bude nasledovať ešte horšie obdobie. "Ak sa neprijmú preventívne alebo ochranné opatrenia, vlny horúčav budú častejšie, trvalejšie a intenzívnejšie," povedal.

India je tretím najväčším producentom skleníkových plynov na svete, ale zaviazala sa, že do roku 2070 dosiahne uhlíkovo neutrálne hospodárstvo - dve desaťročia po väčšine priemyselných krajín Západu. V súčasnosti je pri výrobe energie v prevažnej miere závislá od uhlia.
 
"Ľudská činnosť, rastúca populácia, industrializácia a doprava vedú k zvýšenej koncentrácii oxidu uhoľnatého, metánu a chlórovaných uhlovodíkov. Ohrozujeme nielen seba, ale aj naše budúce generácie," povedal Muhápatra.
 
Ako ukazuje vedecký výskum, zmena klímy spôsobuje, že vlny horúčav sú dlhšie, častejšie a intenzívnejšie. Posledná vlna horúčav spôsobila, že teplota v Naí Dillí sa vyrovnala doterajšiemu rekordu hlavného mesta - 49,2 stupňom Celzia z roku 2022.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: The Indian Express / AFP, Foto: ptcnews.tv
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies