R.Fico: "Prezidentka naťahuje vymenovanie vlády, odmietam jej argumenty"

NETKY.SK • 22 Október 2023, 18:30 • 2 min
R.Fico: "Prezidentka naťahuje vymenovanie vlády, odmietam jej argumenty"

BRATISLAVA - Líder Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová naťahuje vymenovanie novej vlády. Jej argument nevymenovať vládu s Rudolfom Huliakom je podľa neho absurdný. Zopakoval, že prezidentka môže vymenovať vládu bez neho a vedením ministerstva životného prostredia môže poveriť iného člena vlády.

slovakia

left justify in out

Hlava štátu podľa Fica odkladá vymenovanie novej vlády, hoci je výsledkom demokratických parlamentných volieb. "Argument prezidentky, že nevymenuje vládu, pokiaľ bude za ministra životného prostredia navrhovaný Huliak, je absurdný a nemá žiadny základ v Ústave SR," skonštatoval Fico vo videu na sociálnej sieti.

To, že má Huliak iný názor ako ochranárske mimovládne organizácie, nie je podľa Fica dôvod na nevymenovanie novej vlády. Dodal, že keby prezidentka chcela, môže vymenovať celú vládu bez Huliaka a poveriť niektorého z ministrov, aby dočasne riadil envirorezort.

Argument, že nevymenuje vládu, pokiaľ nebude kompletná, je podľa Fica nezmysel. "Som predsa pripravený jej navrhnúť kompletnú vládu," dodal.

Hlava štátu vo štvrtok (19. 10.) informovala, že nevymenuje zvoleného poslanca parlamentu za SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Fica požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na ministra. Rozhodnutie zdôvodnila ústavnoprávnymi dôvodmi, ktoré neumožňujú Huliakovi zastávať post. Tvrdí, že jeho vymenovanie by nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.

SNS reagovala, že hlava štátu nerešpektuje ústavné princípy a príkazy. Strana jej pripomína, že je viazaná ústavným príkazom vymenovať na návrh predsedu vlády jednotlivých ministrov bez možnosti ich individuálneho posudzovania.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR, Foto: SITA
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies