Pápež pred tisíckami veriacich vyhlásil desať nových svätých

NETKY.SK • 15 Máj 2022, 14:13 • 2 min
Pápež pred tisíckami veriacich vyhlásil desať nových svätých

VATIKÁN - Pápež František svätorečil v nedeľu desať osobností z Talianska, Francúzska, Holandska, Indie a Uruguaja. Na Námestí sv. Petra v Ríme sa zhromaždili tisícky veriacich z celého sveta. TASR správu prevzala z agentúry AFP a Vatikánskeho rozhlasu.

slovakia

left justify in out

 

Kanonizačnú omšu viedol 85-ročný pápež a zúčastnili sa na nej okrem iných aj francúzsky minister vnútra Gerald Darminin a taliansky prezident Sergio Mattarella.

 

Obrazy desiatich nových svätých boli zavesené na fasáde Baziliky sv. Petra. Pápež, obklopený približne 50 kardinálmi a 300 biskupmi a kňazmi, sa narozdiel od uplynulých dní neukázal na invalidnom vozíku, píše AFP.

 

img

 

Podľa pravidiel katolíckej cirkvi bolo všetkých desať nových svätcov už predtým blahorečených. Medzi novými svätcami bol aj francúzsky vojak a výskumník Charles de Foucauld, ktorý sa stal katolíckym kňazom a žil medzi trapistickými mníchmi v Sýrii, Palestíne a napokon medzi Tuarégmi v alžírskej púšti. Zavraždili ho banditi 1. decembra 1916, jeho skutky ho však prekonali a stal sa jedným z najoslavovanejších mužov viery vo Francúzsku, píše AFP.

 

Ďalším novým svätým bol okrem iných aj holandský karmelitánsky kňaz, teológ a novinár Titus Brandsma, ktorý sa vzoprel nacistom počas druhej svetovej vojny.

 

Vyjadril sa proti nim pred napadnutím Holandska Nemeckom v roku 1940 i po ňom a povzbudzoval katolícke holandské noviny, aby odolávali propagande okupantov.

 

obrazok

 

Zatkli ho v januári 1942 a skončil v koncentračnom tábore Dachau, kde 26. júla toho istého roku zomrel po tom, čo mu podali injekciu s kyselinou karbolovou.

 

Blahorečili ho v roku 1985 po tom, čo bol vyhlásený za mučeníka. Následne sa zistilo, že vykonal zázrak - ktorý je potrebné doložiť k svätorečeniu - keď uzdravil karmelitánskeho kňaza, spresňuje AFP.

 

Pápež v nedeľu okrem iných svätorečil aj prvého Inda - laika, ktorý nebol vysvätený za kňaza.

 

František vo svojom prejave zdôraznil, že svätosť nespočíva „v niekoľkých hrdinských činoch, ale v množstve činov každodennej lásky," cituje Vatikánsky rozhlas. Ako dodal, láska znamená slúženie a zasvätenie vlastného života ostatným.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies