Pandémii v Číne sa dalo predísť, problémom mala byť cenzúra médii

NETKY.SK • 21 Apríl 2020, 19:53 • 2 min
Pandémii v Číne sa dalo predísť, problémom mala byť cenzúra médii

PEKING - Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) kritizovala Čínu za cenzúrovnaie informácií o šírení nového koronavírusu ešte v počiatočnom štádiu pandémie. Riziko globálnej pandémie podľa RSF mohli v tejto ázijskej krajine znížiť či dokonca odvrátiť, ak by vláda rešpektovala slobodu čínskych médií.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Nesprávny postup čínskej vlády? 

RSF vydala počas dnešného dňa každoročnú správu, v ktorej monitoruje stav slobody médií v 180 krajinách sveta. Organizácia tvrdí, že autoritárski lídri na celom svete zneužívajú korornavírusovú pandémiu na potláčanie slobody slova a novinárskej práce. Poukázala najmä na čínsku vládu, ktorá nedostatočne upozornila na závažnosť situácie v miliónovom meste Wu-chan, z ktorého sa vírus následne začal šíriť do celého sveta.

 

img

 

Celosvetovej pandémii sa dalo predísť

"Ak by v Číne existovala slobodná tlač a ak by novinári a informátori neboli umlčaní, k prepuknutiu celosvetovej pandémie vôbec nemuselo dôjsť," uviedla riaditeľka britskej pobočky RSF Rebecca Vincentová. "O slobode slova a médií často hovoríme v teoretickej rovine, no nedávne udalosti ukazujú, ako môže sloboda tlače priamo ovplyvniť naše zdravie," dodala.

 

Sledovanie najmä šíriteľov hoaxov

Čínski politici počas prvých týždňov šírenia vírusu zľahčovali závažnosť situácie, zatiaľ čo polícia sa zameriavala na jednotlivcov šíriacich "nepravdivé či nepodložené informácie" a akékoľvek správy spochybňujúce oficiálne vyhlásenia vlády neboli publikované. Wuchanský starosta Čou Sien-wang neskôr uviedol, že pochopil rozhorčenie verejnosti, ktorá bola "nespokojná s rozsahom a úrovňou hodnovernosti poskytovaných informácií".

 

img

 

Kritika druhej strany 

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang reagoval na kritiku RSF slovami, že RSF mali "vždy hlboko zakorenené predsudky voči Číne a ich zistenia sa preto neoplatí vyvracať".

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies