Pätica Slovákov na štarte minitour v Kuusame

NETKY.SK • 26 November 2010, 08:13 • 2 min
Pätica Slovákov na štarte minitour v Kuusame

Pätica Slovákov na štarte minitour v Kuusame

slovakia

left justify in out

img

Pätica Slovákov sa po štarte v úvodných pretekoch novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach už presunula spoza severného polárneho kruhu zo švédskeho Gällivare do fínskeho Kuusama. V dejisku premiérového "mini Tour" v sezóne však všetkých pretekárov privítali rovnako arktické podmienky a ortuť sa v teplomeroch pohybuje výrazne pod desiatimi stupňami pod nulou.
      Víkend s názvom "Nordic Opening" je už tradičnou súčasťou kolotoča SP, no po prvý raz v histórii bude mať podobu seriálového podujatia a kto chce bodovať na jeho konci musí ho absolvovať kompletný. Aj preto sa na piatkový štart šprintu klasickou technikou musia postaviť aj dištanční bežci ako Ivan Bátory a Martin Bajčičák, či korčuliarka Katarína Garajová. Podstatne viac by preteky mali pasovať Petrovi Mlynárovi, ktorý dosiahol v pretekoch FIS pred dvoma týždňami v Brucksvallarne lichotivé 28. miesto.
      Najväčšie ambície by v celom miniseriáli, ale hlavne v piatkovom šprinte mala mať jediná zástupkyňa zo Slovenska, ktorá sa po prvom štarte v sezóne môže pochváliť bodovým ziskom - Alena Procházková. V Kuusame už tri roky po sebe postúpila do finálového poltucta (2007 - tretia, 2008 - štvrtá, 2009 - tretia) a nebyť zdravotných komplikácii v roku 2006, pre ktoré zmeškala štart vo vyraďovacích bojov mohla byť úspešná šnúra ešte dlhšia. Proti nej však bude najmä silný mráz, ktorý jej v súťažiach príliš nesedí. "Všetko tu zostalo po starom, okruh bude rovnaký ako vlani. Akurát je tu poriadna zima - mínus 15 stupňov. Ak by sa podarilo dosiahnuť niečo podobné, čo tu Alena zabehla v predošlých rokoch, brali by sme to všetkými desiatimi. Ide nám však o minitour a teda o všetky víkendové disciplíny," hlásil pre TASR pred štartom Procházkovej tréner Ján Valuška.
      Najrýchlejší z jednotlivých etáp seriálu si pripíšu po 50 bodov a celkoví víťazi podujatia až po 200 bodov do SP. V šprintoch navyše pôjde aj o bonusové sekundy do sobotňajších pretekov klasickou technikou (muži 10 km, ženy 5 km). V nedeľu sa na základe časových odstupov zo soboty bude štartovať v korčuliarskej súťaži (muži 15 km, ženy 10 km).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies