Jún bol bohatý na zrážky a chudobný na slnko

NETKY.SK • 2 Júl 2020, 09:12 • 2 min
Jún bol bohatý na zrážky a chudobný na slnko

BRATISLAVA – Jún 2020 bol na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálny, pričom aj zrážok spadlo na mnohých miestach viac ako obvykle.

slovakia

left justify in out

Naopak, na slnečné lúče to bol piaty najchudobnejší jún za posledných 60 rokov. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

 

 

Najvyššia teplota pri Dobšinskej ľadovej jaskyni

Dôvodom vyššieho úhrnu zrážok bolo pretrvávanie vlhkého vzduchu i relatívne nižšieho tlaku vzduchu nad územím SR. Vlhkosť vzduchu sa podpísala aj pod celkový teplotný priemer.

 

"Hlavným dôvodom toho, že jún skončil ako celok na väčšine územia teplotne nadnormálny bolo to, že noci boli v dôsledku vysokej vlhkosti po väčšinu mesiaca na daný dátum teplé,“ spresnili meteorológovia.

 

"Priemerná teplota mesiaca pritom v nížinách dosiahla zväčša 19 až 20 stupňov Celzia a v kotlinách a dolinách s nadmorskou výškou 600 až 800 m zväčša okolo 16 stupňov,“ dodali.

 

Absolútne najvyššiu teplotu namerali v sobotu 13. júna vo Vysokej nad Uhom - 33,5 stupňa Celzia. Naopak, najnižšiu teplotu zaznamenali meteorológovia na stanici Stratená - Dobšinská ľadová jaskyňa, v stredu 3. júna tam klesla teplota na bod mrazu.

 

Lokality bez búriek

V prípade zrážok padali rozhodujúce úhrny pri búrkach. "Preto sú v celkovom úhrne zrážok za mesiac veľké rozdiely aj na malej vzdialenosti,“ vysvetlili meteorológovia. Väčšinou spadlo 80 až 150 mm.

 

"Najviac, až 347,6 mm zrážok zaznamenala stanica Muránska Huta - Predná hora, podpísala sa pod to najmä silná prietrž mračien v nedeľu 28. júna,“ objasnil SHMÚ.

 

"Naopak, v Hurbanove spadlo za celý mesiac iba 46 mm a pomerne nízky úhrn mal aj Uhrovec, len 57,4 mm,“ dodali meteorológovia.

 

Poznamenali zároveň, že i napriek častej búrkovej činnosti sa napríklad v okresoch Trnava či Senec vyskytli lokality bez jedinej búrky, pri ktorej by spadlo aspoň 5 mm.

 

"Rozhodujúce zrážky pre celkový mesačný úhrn v týchto lokalitách tvoril trvalý dážď, čo pre jún nie je bežné,“ upozornili.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies