P. Pellegrini vo Viedni: Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém

NETKY.SK • 18 December 2018, 18:00 • 2 min
P. Pellegrini vo Viedni: Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém

VIEDEŇ – Ak Európska únia (EÚ) nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje svoje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny z úplne iných častí sveta - podobne, ako to už v minulosti urobila Čína.

slovakia

left justify in out

Myslí si to slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý sa takto v utorok vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho samitu európskych a afrických lídrov. Toto podujatie sa koná od pondelka vo Viedni pri príležitosti končiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ.

 

"Väčšiu aktivitu vyvíja Čína, väčšiu aktivitu budú vyvíjať ďalšie veľké svetové štáty - a ja si myslím, že nesmieme zostať pozadu, pretože, a teraz prepáčte, ak Európska únia nepomôže Afrike, aby sa dobre rozvíjala a aby sa ľuďom v Afrike dobre žilo, tak o niekoľko rokov bude mať Únia práve z tohto titulu vážny problém," povedal Pellegrini po skončení predobedného stretnutia s európskymi a africkými lídrami.

 

Zdôraznil, že Afrika ako kontinent zaznamenáva značný nárast HDP – až cez tri percentá v tomto roku – a EÚ by sa práve preto mala snažiť byť významným obchodným partnerom tohto kontinentu a zachovať si na ňom svoje pozície.

Premiér ďalej uviedol, že neformálny samit vo Viedni nie je venovaný problematike migrácie, ale skôr budúcnosti a rozvoju afrického kontinentu. V tejto súvislosti skonštatoval, že pred Afrikou stoja veľké výzvy a tento kontinent má šancu urobiť obrovský skok vo svojom rozvoji. Na rozdiel od Európy totiž môže hneď implementovať najmodernejšie technológie, aké vo svete momentálne existujú, a určitú vývojovú etapu rovno preskočiť.

 

Podľa Pellegriniho je tiež veľmi dôležité, aby sa v Afrike vytváral dostatok pracovných miest. Predseda slovenskej vlády uviedol, že on sám vo svojom príhovore k ostatným lídrom EÚ i Afriky "akcentoval potrebu vzdelávania" na tomto kontinente.

 

"Pretože ľudský kapitál v Afrike existuje relatívne značný, ale bez primeraného vzdelania a zručností, ktoré si budú vyžadovať budúce pracovné miesta, nemajú šancu na úspech," dodal v tejto súvislosti.

 

Samotné Slovensko je momentálne aktívne v mnohých afrických krajinách formou rozvojovej pomoci, ale už prichádza čas, "keď týmto krajinám budeme môcť ponúknuť aj našu expertízu a našich expertov, ak bude o nás záujem", domnieva sa Pellegrini.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies