OSN vyzvala na deeskaláciu napätia v pásme Gazy. Izraelský premiér je rozhodnutý pokračovať v útokoch

NETKY.SK • 16 Máj 2021, 17:56 • 2 min
OSN vyzvala na deeskaláciu napätia v pásme Gazy. Izraelský premiér je rozhodnutý pokračovať v útokoch

BRATISLAVA - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval Izrael aj palestínske hnutie Hamas k okamžitému ukončeniu eskalácie bojov.

slovakia

left justify in out

Uviedol to pri príležitosti dnešného mimoriadneho zasadania bezpečnostnej rady OSN. Vyjadril sa, že OSN aktívne zapája všetky strany na dosiahnutie okamžitého prímeria.

 

Guterres vyzval k deeskalácii napätia
Varoval, že najvážnejšia eskalácia násilia v Pásme Gazy za uplynulé roky "len udržiava smrteľný cyklus, deštrukciu a zúfalstvo a posúva horizont akejkoľvek nádeje na spolunažívanie a mier".

Na stretnutí sa majú zúčastniť palestínsky minister zahraničných vecí a jeho kolegovia z Jordánska, Egypta, Číny, Tuniska, Nórska, Írska, Alžírska, zástupca ministra zahraničných vecí Ruska a vyslanci ďalších krajín. Rovnako prisľúbili účasť aj predstavitelia Izraela a Ligy arabských štátov.

 

Prečítajte si tiež: Dom lídra Hamasu v Gaze bol zbombardovaný

 

Netanjahu ohlásil pokračovanie operácie
Guterres povedal, že ho veľmi znepokojuje narastajúci počet mŕtvych palestínskych civilistov v dôsledku izraelských náletov a takisto ho mrzia aj obete na strane Izraela, ktoré majú na svedomí rakety vystrelené z Gazy.

Sobotné zničenie 12-podlažnej budovy v Gaze, v ktorej sídlili viaceré svetové médiá, označil za "extrémne znepokojivé". Zdôraznil, že novinári musia pracovať bez strachu a obťažovania.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu povedal, že vojenské operácie budú "nejaký čas" pokračovať v "plnej sile". V televíznom príhovore potvrdil, že Izrael "chce, aby hnutie Hamas tvrdo zaplatilo" a zároveň chce "návrat mieru, bezpečnosti a obnoviť zastrašujúci pocit".

Nedeľné nálety zničili v Gaze tri budovy a zabili najmenej 42 ľudí. Bol to najkrvavejší útok od pondelkového vypuknutia bojov.
 

Mohlo by vás zaujímať: Hnutie Hamas je presvedčené o svojej výhre, navrhlo Izraelu prímerietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies