OSN: Sme znepokojení novými azylovými obmedzeniami na americko-mexickej hranici

NETKY.SK • 5 Jún 2024, 10:16 • 2 min
OSN: Sme znepokojení novými azylovými obmedzeniami na americko-mexickej hranici

ŽENEVA - Organizácia Spojených národov je hlboko znepokojená novými azylovými obmedzeniami na americko-mexickej hranici, ktoré predstavil americký prezident Joe Biden. Washington vyzvala, aby prehodnotil svoje rozhodnutie. Informáciu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

"Nové opatrenia znemožnia prístup k azylu mnohým jednotlivcom, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu a ktorí sa teraz môžu ocitnúť bez reálnej možnosti hľadania bezpečia," dodal Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
 
Biely dom ešte v utorok informoval, že USA dočasne uzavrú svoju južnú hranicu s Mexikom pre žiadateľov o azyl, keď výrazne stúpne počet ľudí, ktorí ju prekračujú nelegálne.
 
Opatrenie nadobúda platnosť okamžite. Žiadateľov o azyl na hranici odmietnu, keď počet nelegálnych migrantov prekročí 2 500 denne. V súčasnosti je podľa amerických predstaviteľov na ešte vyššej úrovni.
 
Tento krok je zameraný na riešenie otázky bezpečnosti hraníc, ktorú podľa prieskumov vnímajú voliči pred novembrovými voľbami v USA ako jeden z najväčších problémov. Hranicu opätovne otvoria dva týždne po tom, ako počet nelegálnych migrantov klesne pod 1 500 za deň.
 
Biden zvažoval takéto opatrenia už niekoľko mesiacov, najmä po stroskotaní dohody demokratov a republikánov v Kongrese o bezpečnosti hraníc. Väčšina republikánskych kongresmanov ju napokon odmietla na výzvu exprezidenta Donalda Trumpa, opätovného súpera demokrata Bidena v prezidentských voľbách.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: dw.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies