Oravský hrad vstúpil do virtuálnej reality cez nový 3D/360° hraný film

NETKY.SK • 19 Február 2019, 21:03 • 2 min
Oravský hrad vstúpil do virtuálnej reality cez nový 3D/360° hraný film

ORAVSKÝ PODZÁMOK – Oravský hrad vstúpil do sveta virtuálnej reality prostredníctvom nového deväťminútového 3D/360° hraného filmu Nosferatu VR.

slovakia

left justify in out

Audiovizuálne dielo prezentuje slovenskú historickú pamiatku inovatívnou formou a je voľne inšpirované námetom známeho čiernobieleho filmu o upírovi z roku 1922. Návštevníci si ho na hrade budú môcť pozrieť od otvorenia hlavnej letnej turistickej sezóny.

 

Film má okrem umeleckej hodnoty potenciál osloviť najmä mladé a budúce generácie. Diváci sa v ňom prenesú takmer o storočie do minulosti, keď sa prebúdza posledný majster upírov Nosferatu.

 

"Produkcia technológiou 360 je iná ako klasická 2D produkcia, keďže kamera sníma celý priestor navôkol a príprava každej scény pre mňa ako režiséra znamená prípravu celého priestoru komplet," priblížil autor a režisér filmu Samuel Ivaška s tým, že špeciálna kamerová technika má osem optík a mikrofónov.

 

Ilustračný VR model. Zdroj: Sketchfab

 

Produkciu virtuálnej reality vníma Ivaška ako vytváranie zážitkov, ktorými sa divák dostane do centra diania. "Je priamo vrhnutý do deja. Stojí tam a je na ňom, ktorým smerom sa pozrie a ako bude reagovať. Sám si vyberá čo urobí, takže je to ako v skutočnosti," opísal Ivaška.

 

Riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková uviedla, že ponuka na nakrútenie filmu ju potešila. "Keďže je to novinka, ktorá je veľmi zaujímavá hlavne pre mladých ľudí, súhlasila som a dohodli sme sa na spolupráci," skonštatovala.

 

Návštevníci si film budú môcť za poplatok pozrieť v obnovených priestoroch fary po prehliadke Oravského hradu, kde dostanú špeciálne okuliare na virtuálnu realitu. Riaditeľka múzea zvažuje ďalšiu podobnú formu spolupráce s režisérom aj do budúcnosti.

 

"Chcela by som, aby sme spolupracovali naďalej a takýto film natočili aj o Oravskej lesnej železnici," uzavrela.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies