Nová výstavba pri Štrkovci by mohla priniesť bazén zapustený v jazere

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 18:04 • 2 min
Nová výstavba pri Štrkovci by mohla priniesť bazén zapustený v jazere

BRATISLAVA - Štrkovecké jazero v bratislavskom Ružinove je obľúbenou rekreačnou lokalitou obyvateľov hlavného mesta. Starosta Ružinova Martin Chren vysvetlil, prečo je v jazere zákaz kúpania, ale aj to, aké zmeny by mohla do tejto oblasti priniesť budúcnosť.

slovakia

left justify in out

Letné obdobie láka ľudí k pobytu pri vode. Ružinovský starosta však upozorňuje, že kúpanie v jazere na Štrkovci je prísne zakázané. "My monitorujeme a čistíme vodu v Štrkoveckom jazere a tá je čistejšia, než kedykoľvek predtým," priblížil Chren.

Problém s kúpaním na Štrkovci je podľa neho v tom, že jazero nemá samočistiacu schopnosť. "To je čisto podzemná voda, tam nie je tam prítok ani odtok," vysvetlil s tým, že podľa odborníkov by sa po týždni voľného kúpania voda v jazere zničila na niekoľko rokov.

Starosta ale prezradil jeden z nápadov, ktorý si však mestská časť nemôže finančne dovoliť. "Veľmi intenzívne nás atakuje majiteľ hotela Junior pri Štrkovci, ktorý tam chce namiesto hotela stavať niečo nové," priblížil s tým, že zatiaľ všetky návrhy na nový projekt zamietli.

Dôvody zamietnutia projektu boli podľa Chrena viaceré, jedným z nich bol napríklad aj nesúlad s územným plánom. "Hotel Junior dnes poškodzuje jazero tým, že má terasu priamo do neho," vysvetlil s tým, že novostavba, ktorá má na mieste hotela vzniknúť, má byť odstúpená od jazera a umožniť tak voľný prechod.

"V rámci tých rokovaní s majiteľom hotela už padol aj taký návrh, že v rámci verejných priestorov by tam mohol vzniknúť bazén, zapustený priamo v jazere, v ktorom by však bola samostatne oddelená voda, čím by sa vlastne neznečisťovala voda v Štrkovci," poznamenal starosta.

Podľa Chrena sa tento návrh zatiaľ stretol s pozitívnou odozvou a projekt by mohol sčasti vyriešiť problém s kúpaním na Štrkovci. Zatiaľ však ide len o návrh, ktorý musia odsúhlasiť všetky strany. Konečné zmeny v okolí jazera a hotela Junior sú tak momentálne otázkou budúcnosti a dohody dotknutých subjektov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Mestská časť Ružinov, Foto: planetslovakia.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies