Opozícia vyzvala koalíciu na podporu návrhu Sme rodina na zmenu ústavy. Je potrebné začať s výrobou a stanovením ceny elektriny!

NETKY.SK • 28 August 2022, 15:00 • 2 min
Opozícia vyzvala koalíciu na podporu návrhu Sme rodina na zmenu ústavy. Je potrebné začať s výrobou a stanovením ceny elektriny!

BRATISLAVA – Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) podporia návrh Sme rodina na zmenu Ústavy SR súvisiacu so skrátením volebného obdobia. Vyzvali na to aj koalíciu.

slovakia

left justify in out

Kamenický poznamenal, že koalícia nedokáže riadiť štát. Problém podľa neho nespočíva len v ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ale vo všetkých stranách, ktoré sa prizerali jeho vyvádzaniu. „Je čas, aby sa zmenila situácia na Slovensku. Pevne veríme, že sa dopracujeme pomocou referenda k predčasným voľbám,“ vyhlásil. Predpokladá však, že sa prezidentka SR Zuzana Čaputová s referendom obráti na Ústavný súd SR. Osobne na to nevidí dôvod.

 

img

 

Šutaj Eštok to vidí podobne. Miesto riešenia problémov ľudí sa podľa neho vláda „háda ako psi“ a mala by konečne vyvodiť zodpovednosť. Vyzval na to aj SaS. Apeloval na kolegov, aby v parlamente podporili návrh Sme rodina a umožnili skrátenie volebného obdobia.

 

img

 

Viskupič podčiarkol, že je právom ľudí vyjadriť sa v referende. SaS sa podľa jeho slov pozrie na návrh Sme rodina a uvidí, v akej bude pozícii. Osobne by za návrh zahlasoval. Kremský upozornil na možné negatívne dôsledky a určitú nestabilitu pri takejto zmene. Poznamenal, že každá vláda potrebuje podľa jeho slov prijímať aj nepopulárne zmeny.

 

Čo sa týka aktuálnej koaličnej krízy, podľa Kremského mohla SaS odísť z vlády už v júli, následne sa mohla reformovať vláda a nemuseli celé leto obťažovať verejnosť. Viskupič reagoval, že vytvorili časový priestor, aby na nikoho nebol vyvíjaný tlak. Zopakoval dôvody SaS na odchod, teda kritiku Matoviča.

 

Kremský tiež uviedol, že zatiaľ nedostal ponuku, aby bol ministrom hospodárstva po odchode SaS. Ak k tomu dôjde, zvážil by to. Nepovedal, či by bol Richard Vašečka (OĽaNO) dobrým ministrom školstva, ak by k tomu došlo.

 

 

Štát by mal prikázať výrobu elektriny a stanoviť jej ceny, uviedol Kremský

 

img

 

Trh s elektrinou sa zrútil a nefunguje. Dôkazom toho sú ceny elektriny, ktoré v niektorých prípadoch na burze už prekročili 1 000 eur za megawatthodinu (MWh). V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO). Štát by podľa Kremského mal v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu prikázať výrobu elektriny, jej dodávky a stanoviť ceny.

 

„Myslím si, že v tejto situácii by mal štát zaviesť všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice. Navrhujem, aby sa tento všeobecný hospodársky záujem aplikoval na celý trh s elektrinou,“ uviedol Kremský.

 

img

 

Na problémy, ktoré prinášajú rekordné ceny elektrickej energie firmám, poukázal nezaradený opozičný poslanec Matúš Šutaj Eštok. Pripomenul chystané zrušenie výroby primárneho hliníka v Slovalcu, ale aj obmedzenie výroby v Oravských ferozliatinárskych závodoch či plánovanú odstávku spoločnosti Duslo, ktorá sa však podľa vyjadrení vedenia spoločnosti môže zo šiestich týždňov výrazne predĺžiť. Poslanec a bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) si myslí, že vlna prepúšťania v podnikoch v dôsledku vysokých cien energií bude pokračovať.

 

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) pripomenul, že rezort hospodárstva už poslal do Bruselu na notifikáciu zmluvu so Slovenskými elektrárňami, ktorá umožní zachovať nasledujúce dva roky cenu elektriny pre domácnosti. Pokiaľ by však Európska komisia zmluvu neschválila, má podľa neho ministerstvo pripravený iný variant na zabezpečenie nízkych cien elektriny. Aký, však nespresnil.

 

img

 

Viskupič upozornil, že memorandum s najväčším slovenským výrobcom elektriny bolo podpísané v čase, keď na trhu boli výrazne iné podmienky ako v súčasnosti. Preto podľa neho v súčasnosti  ministerstvo hospodárstva zvažuje formy pomoci už aj pre firmy.

 

Poslanci sa dotkli aj návrhu koaličnej strany OĽaNO na zákaz nedeľného predaja. Ten by podľa Kremského okrem iného mohol priniesť aj úsporu energií na svietenie a vykurovanie. Viskupič takýto zákaz odmietol. Šutaj Eštok si myslí, že obyvateľom regiónov zasiahnutých úpadkom firiem už bude po strate zamestnania a poklese príjmu jedno, či budú obchody v nedeľu otvorené alebo zatvorené.

 

Možno vás zaujme: Slovensko a Česko sa dohodli na spolupráci pri obstaraní pásových obrnených vozidieltwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies